Už žádné křečové žíly. Některé domácí prostředky jsou hotový zázrak – pomohou i kopřivy

Na křečové žíly netrpí jen ženy, ale také muži. Způsobují pálení, jsou esteticky nevzhledné a člověk by se jich nejraději zbavil. Vyzkoušejte prostředky, které jsou běžně v domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křečové žíly neboli žilní městky jsou žilním onemocněním, které způsobuje zvětšení a vychlípení povrchových žil, otoky dolních končetin a bolesti. Jejich rozvoj je dlouhodobý a přispívá k němu dědičnost, chůze na vysokých podpatcích či onemocnění žilních chlopní. Jejich léčbu má na starosti lékařka Debra Rose Wilson, Ph.D., která zdůrazňuje prevenci tohoto onemocnění.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku křečových žil

Nejčastěji vznikají křečové žíly v důsledky nedostatku pohybu, obezity nebo nadváhy. Svoji daň si vybírá také těhotenství a genetické predispozice. Sedavé zaměstnání k jejich vzniku také přispívá nemalou měrou. To souvisí obecně s chybějícím pohybem, kdy si lidé život zjednodušují auty, veřejnou dopravou, elektrokoloběžkami, zkrátka všemi možnými prostředky, ale zapomínají na to, jak moc je fyzická aktivita pro tělo důležitá.

Jak se křečové žíly léčí

Léčba křečových žil je zpočátku zaměřena na konzervativní metody, což je používání elastických kompresních punčoch nebo venofarmak. V těžších případech je ale třeba přistoupit k operativní léčbě, k tzv. sklerotizaci varixu. Nově se využívá i radiofrekvenční ablace nebo léčba varixů pomocí biologického lepidla.

Co můžete pro sebe udělat sami

Současně s konzervativními metodami léčby varixů doporučenými lékařem, může pacient vyzkoušet také domácí léčbu, a to pomocí česnekového oleje. Česnek je výborným prostředkem pro snižování zánětu a dalších příznaků křečových žil. Zlepšuje krevní oběh a odbourává škodlivé toxiny v cévách.

Česnekový olej

Na výrobu česnekového oleje budete potřebovat 6 stroužků česneku, 3 pomeranče a 2 lžíce olivového oleje. Do čisté sklenice s víčkem dáte nasekaný česnek, přidáte šťávu z pomerančů a olivový olej. Necháte 12 hodin odstát, poté je možné směs ihned používat. Udržovat byste ji měli v chladu.

Večer si nakapejte pár kapek připraveného česnekového oleje do dlaně a vmasírujte jej do míst, kde máte křečové žíly. Pak na ně přiložte igelitový sáček a omotejte ho obvazem. Ráno si nohy opláchněte, oblečte si kompresní punčochy a večer proceduru opakujte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kopřivový čaj může být pomocníkem při léčbě křečových žil

Jablečný ocet

Oplatí se mít v domácnosti také jablečný ocet, který pomáhá zlepšit průtok krve a krevní oběh, což vede ke zmírnění otoků. Kousek vaty navlhčíte jablečným octem a problémová místa budete jemně masírovat, a to minimálně dvakrát denně. Již za měsíc byste měli pozorovat zlepšení.

Kopřivový čaj

Výborných účinků se docílí pitím kopřivového čaje. Tato kúra vyžaduje trvání po dobu nejméně půl roku. Jedna čajová lžička čerstvého listu kopřivy se zalije 200 ml vody a povaří se 5 minut. Pak se čaj pije třikrát denně před jídlem.

Co nejvíce vám pomáhá na křečové žíly?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články