Jak s „křečáky“ bojovaly naše prababičky: 6 domácích kúr, které vašim nohám navrátí reprezentativní vzhled

Křečové žíly na nohách jsou nepříjemným zdravotním problémem, jenž je navíc i neestetický. Komu by se líbily viditelné varixy. Pochopitelně je lepší jim předcházet.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křečové žíly jsou jedním z nejrozšířenějším onemocněním žil v dolních končetinách. Postihuje zejména ženy nad padesát let, které mají genetické predispozice. Rizikovými faktory jsou práce ve stoje i v sedě, nedostatek pohybu, gravidita. Lékař Gray Lyons, MD svou praxi zaměřil na léčbu křečových žil, tudíž má dobrou zkušenosti s tím, že je lepší varixům předcházet, než je pak léčit.

Jak se křečové žíly projevují

Velmi častým projevem křečových žil je pocit těžkých a unavených nohou. Mohou se objevit i noční křeče, pálení a brnění. Potíže se v průběhu dne zhoršují a nejhorší bývají na večer. Pomáhá položit si nohy do vyvýšené pozice, použít chladivé obklady nebo kompresní pomůcky – například punčochy. Bohužel to problém neléčí, jen uleví od potíží. Neléčené varixy mohou způsobovat bércové vředy a ekzémy.

Odvar ze zelené petržele

Vezměte plnou hrst zelené petržele, nakrájejte ji a po dobu 5 minut vařte ve vodě (stačí použít sklenici vody). Pak odvar ochlaďte a přidejte pár kapek růžového oleje. Znovu ochlaďte, a to v chladničce po dobu 10 minut. Za tuto dobu máte připravený léčivý prostředek na křečové žíly, který aplikujte pomocí bavlněné gázy nebo kapesníku a přiložte na křečové žíly.

Odvar z měsíčku lékařského

Měsíček lékařský je léčivá bylina, která léčí i varixy. Natrhejte hrst květů a uvařte je ve vodě po dobu 5 minut. Do ještě teplé směsi namočte kapesník a omotejte ho okolo křečových žil na nohách. Nechte působit tak dlouho, dokud kapesník neuschne. Lze opakovat 3 až 4krát denně po dobu několika dnů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Měsíček lékařský je na křečové žíly výbornou bylinkou

Obklad z vaječného žloutku a medu

Léčivá je i směs žloutku a medu. Smíchejte jeden vaječný žloutek s polévkovou lžící medu a lžící vodky. Vytvořenou hladkou pastu naneste na bavlněný kapesník a přikryjte jím místo s křečovými žilami. Nechte chvíli působit, pak důkladně opláchněte.

Koupel z listů vinné révy

Úlevu od otoků a zklidnění bolavých nohou přinese odvar z listů vinné révy. Vezměte hrst těchto listů a vařte je deset minut ve čtyřech sklenicích vody. Odvar nechte vychladnout, pak ho nalijte do lavoru a namočte do něho nohy po dobu pěti minut.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zelenou petržel je také možné použít k léčbě křečových žil

Mazání z olivového oleje

Dvě lžičky olivového oleje mírně zahřejte a smíchejte se čtyřmi kapkami cypřišového esenciálního oleje. Vzniklé mazání vetřete do křečových žil. Používejte alespoň jednou denně po dobu jednoho měsíce, aby se dostavila úleva od bolestí a otoků.

Léčivá směs s česnekem

Vezměte šest stroužků česneku a dejte je do sklenice. Přidejte k nim šťávu vymačkanou ze tří pomerančů a dvě lžíce olivového oleje. Směs nechejte na tmavém a chladném místě po dobu dvanácti hodin. Poté aplikujte několik kapek směsi do oblasti s křečovými žilami a vmasírujte je.

Jaké léčivé postupy na křečové žíly používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247
Události247
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě
VědaŽivě
Výhody platební brány pays proti konkurenci
adbz
adbz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma