Jak s „křečáky“ bojovaly naše prababičky: 6 domácích kúr, které vašim nohám navrátí reprezentativní vzhled

Křečové žíly na nohách jsou nepříjemným zdravotním problémem, jenž je navíc i neestetický. Komu by se líbily viditelné varixy. Pochopitelně je lepší jim předcházet.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křečové žíly jsou jedním z nejrozšířenějším onemocněním žil v dolních končetinách. Postihuje zejména ženy nad padesát let, které mají genetické predispozice. Rizikovými faktory jsou práce ve stoje i v sedě, nedostatek pohybu, gravidita. Lékař Gray Lyons, MD svou praxi zaměřil na léčbu křečových žil, tudíž má dobrou zkušenosti s tím, že je lepší varixům předcházet, než je pak léčit.

Jak se křečové žíly projevují

Velmi častým projevem křečových žil je pocit těžkých a unavených nohou. Mohou se objevit i noční křeče, pálení a brnění. Potíže se v průběhu dne zhoršují a nejhorší bývají na večer. Pomáhá položit si nohy do vyvýšené pozice, použít chladivé obklady nebo kompresní pomůcky – například punčochy. Bohužel to problém neléčí, jen uleví od potíží. Neléčené varixy mohou způsobovat bércové vředy a ekzémy.

Odvar ze zelené petržele

Vezměte plnou hrst zelené petržele, nakrájejte ji a po dobu 5 minut vařte ve vodě (stačí použít sklenici vody). Pak odvar ochlaďte a přidejte pár kapek růžového oleje. Znovu ochlaďte, a to v chladničce po dobu 10 minut. Za tuto dobu máte připravený léčivý prostředek na křečové žíly, který aplikujte pomocí bavlněné gázy nebo kapesníku a přiložte na křečové žíly.

Odvar z měsíčku lékařského

Měsíček lékařský je léčivá bylina, která léčí i varixy. Natrhejte hrst květů a uvařte je ve vodě po dobu 5 minut. Do ještě teplé směsi namočte kapesník a omotejte ho okolo křečových žil na nohách. Nechte působit tak dlouho, dokud kapesník neuschne. Lze opakovat 3 až 4krát denně po dobu několika dnů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Měsíček lékařský je na křečové žíly výbornou bylinkou

Obklad z vaječného žloutku a medu

Léčivá je i směs žloutku a medu. Smíchejte jeden vaječný žloutek s polévkovou lžící medu a lžící vodky. Vytvořenou hladkou pastu naneste na bavlněný kapesník a přikryjte jím místo s křečovými žilami. Nechte chvíli působit, pak důkladně opláchněte.

Koupel z listů vinné révy

Úlevu od otoků a zklidnění bolavých nohou přinese odvar z listů vinné révy. Vezměte hrst těchto listů a vařte je deset minut ve čtyřech sklenicích vody. Odvar nechte vychladnout, pak ho nalijte do lavoru a namočte do něho nohy po dobu pěti minut.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zelenou petržel je také možné použít k léčbě křečových žil

Mazání z olivového oleje

Dvě lžičky olivového oleje mírně zahřejte a smíchejte se čtyřmi kapkami cypřišového esenciálního oleje. Vzniklé mazání vetřete do křečových žil. Používejte alespoň jednou denně po dobu jednoho měsíce, aby se dostavila úleva od bolestí a otoků.

Léčivá směs s česnekem

Vezměte šest stroužků česneku a dejte je do sklenice. Přidejte k nim šťávu vymačkanou ze tří pomerančů a dvě lžíce olivového oleje. Směs nechejte na tmavém a chladném místě po dobu dvanácti hodin. Poté aplikujte několik kapek směsi do oblasti s křečovými žilami a vmasírujte je.

Jaké léčivé postupy na křečové žíly používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články