Trápí vás bolest v zádech, břiše, nebo na boku? Ledvinové kameny postihují každého bez ohledu na věk i pohlaví

Ledvinové kameny jsou tvrdá sbírka solí a minerálů, často se skládají z vápníku nebo kyseliny močové. Tvoří se uvnitř ledvin a mohou cestovat do močového traktu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledvinový kámen se vytvoří, když se ve vašem těle nahromadí příliš mnoho určitých minerálů v moči. Když pořádně nepijete, vaše moč se stává koncentrovanější s vyššími hladinami právě těchto minerálů. Když jsou tyto minerály vyšší, je větší pravděpodobnost, že se vyskytnou ledvinové kameny. Zde jsou nějaké příznaky toho, že můžete mít ledvinové kameny, uvedla Judith Marcin, M.D.
Bolest v zádech, břiše nebo boku

Bolest ledvinových kamenů je známá jako ledvinová kolika. Je to jedna z nejintenzivnějších typů bolesti, jaké si jen můžete představit. Lidé, kteří ledvinovou koliku zažili, ji přirovnávají k porodu nebo bodnutí nožem. Bolest ledvinových kamenů často začíná náhle. Jak se kámen v těle pohybuje, bolest mění místo a intenzitu. Ucítíte bolest na boku, v zádech nebo pod žebry.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pálení nebo bolest při močení

Jakmile se kámen dostane mezi močovod a močový měchýř, začnete pociťovat bolest při močení. Lékaři tomu říkají dysurie. Bolest může být buď ostrá nebo palčivá. Pokud nevíte, že máte v těle ledvinový kámen, můžete to přirovnávat k zánětu močového měchýře.

Nutkání jít močit

Potřeba chodit na záchod naléhavěji a častěji než kdy jindy, je další známkou toho, že se kámen přesunul do spodní části vašich močových cest. Je dost možné, že začnete chodit na záchod v noci, což se vám nikdy v minulosti nestalo a měli byste navštívit lékaře.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Krev v moči

Krev v moči je jedním z nejčastějších příznaků u lidí, kteří na ledvinové kameny trpí. Tento příznak se nazývá hematurie. Krev může být červená, růžová nebo hnědá. Někdy jsou ale tyto krvinky tak malé, že bez mikroskopu je rozhodně neuvidíte.

Zakalená nebo páchnoucí moč

Zdravá moč je průhledná a rozhodně nemá silný zápach. Zakalená a páchnoucí moč může být příznakem infekce ve vašich ledvinách. Studie zjistila, že asi 8% lidí, kteří měli ledvinové kameny, měli také páchnoucí a zakalenou moč.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Horečka a zimnice

Toto jsou příznaky, že máte infekci ledvin nebo jiné části močových cest. Může to být opravdu vážná komplikace ledvinových kamenů. Horečky, které se u toho vyskytují bývají vysoké, většinou více než 38 stupňů.

Znáte někoho, kdo měl ledvinové kameny?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní