Významné věci, které lékaři vědí o životě a zdraví, ale nikdy je neřeknou nahlas. Každý by je měl znát

Medicína je sama o sobě velmi složitý obor a během praxe se lékař nevyhne každodenní komunikaci s lidmi. Nezbytnou součástí profese je i sdělování špatných zpráv.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lékař patří mezi nejstarší profese vůbec. Pokud si toto povolání zvolíme, jedná se o celoživotní cestu. Nejprve nás čeká složitá doba studií, která ale nikdy nekončí. Každý lékař by se totiž měl i nadále vzdělávat. Na poli medicíny se dá volit mezi velkým množstvím specializací, potřeba komunikace s lidmi je ale u všech oborů stejná. Bohužel se právě lékaři často nevyhnou tomu, že musí sdělovat i smutné zprávy. 

Často je považujeme za necitlivé, oni ale realitě čelí každý den

Pokud nám lékař musí sdělit špatnou zprávu, často máme pocit, že k tomu přistupuje necitlivě. Musíme ale brát ohled na to, že lékař takovou informaci může sdělovat tak často, že se proti návalu velkých emocí postupem času stane imunní. Stejně tak máme mnohdy pocit, že náš lékař dostatečně neposlouchá a není schopen se vcítit do naší situace. Není to vždy pravda a navíc, i lékaři jsou jen lidé a mají také své problémy. 

iZdroj fotografie: Pexels

Lékaři musí neustále studovat, a tak je pro ně obtížné kromě nových informací ve své hlavě zachovat i různé příběhy lidí. Měli bychom si uvědomit, že právě lékař je tváří v tvář nemoci, bolesti a smrti téměř každý den. Často jsou také svědky změny lidského zdraví doslova ze dne na den. A právě to je velmi náročné na psychiku a mnoho lékařů se s tím samo velmi těžko vyrovnává. Právě proto jsou to lékaři, kdo klade důraz na to, abychom si vážili svého života a užívali si každou vteřinu. 

Největším pokladem, který v životě máme, je zdraví 

Sílu do dalšího dne, ale i do života jim dodává vděčnost. A právě to je v jejich práci mnohdy hnacím motorem. Pacienti, kteří se díky nim uzdravili, nebo kterým poskytli potřebnou psychickou oporu, se za nimi i po letech vracejí a děkují jim za svůj život. Jsou vděční za to, že v nejtěžší životní situaci tady pro ně lékaři byli. A to je podle mnoha z nich pocit, který je naprosto nenahraditelný. Dokáže jim přinést mnohem větší pocit štěstí než výplata, kterou si víc než kdo jiný opravdu zaslouží. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Právě proto, že se lékaři dennodenně setkávají s nemocnými lidmi, apelují na to, abychom dodržovali zdravý životní styl. Je zapotřebí mít nejen dostatek zdravého pohybu, ale také dodržovat zdravý jídelníček. Také upozorňují na to, že velmi často přehlížíme fakt, že právě zdraví je největší životní hodnotou, kterou na světě máme. Je to něco, co není nahraditelné ani nekonečným množstvím peněz. Je proto potřeba se o sebe náležitě starat. 

V medicíně je nejdůležitější schopností umět naslouchat 

Častým problémem, který si málokdo uvědomí, je skutečnost, že každý lékař je svým způsobem i psycholog. Musí si poradit s pacienty různých povah, ale i různého věku, a dokázat k nim umět najít cestu. Jedině tak mu může pomoci s uzdravením, protože právě psychický stav je v nemoci to nejdůležitější.

iZdroj fotografie: Pexels

Lidé často cítí ostych, když se mají před lékařem svléknout. To není potřeba, všichni z nich se totiž shodují na tom, že nahé tělo berou pouze jako nezbytnou součást svojí profese. Není to pro ně trapné, a ani by se tak neměli cítit pacienti, kteří se před nimi svlékají. Povolání lékaře není jednoduché, podobné to ale je i se zdravotními sestrami. Při další návštěvě u lékaře berte proto tyto informace v úvahu a myslete na to, že i lékař je pouze člověk

Zdroj: Times of India, The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články