Mapa žaludku: Bolest žaludku v těchto místech prozradí, jaké máte problémy

Bolesti břicha a bolesti žaludku potrápí čas od času každého. Většinou to není vážné. Přesto se vyplatí vědět, v jakých místech bolí břicho, když varuje před problémem.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Žaludek najdete v levém podžebří, částečně pod mečíkem hrudní kosti. Podle toho, na jakém místě vás bolí, se dá určit, s jakým problémem se potýkáte. Však se vás i lékař bude ptát na to, kde přesně bolest cítíte. Bolest žaludku se vyskytuje u lidí často, je to ale souhrnný pojem, ať už vás bolí pod mečíkem, v podžebří nebo ještě níž.

S bolestí žaludku k lékaři?

Pokud vás bolí žaludek déle než dva týdny, navštivte lékaře. Do břicha vám nikdo nevidí, ani vy, takže návštěva odborníka je jediný způsob, jak se vyhnout případné život ohrožující situaci. Lékaře vyhledejte okamžitě v případě, že trpíte úporným zvracením, průjmem, plynatostí a krví ve stolici. Ve většině případů ale bolest žaludku nemívá závažnou příčinu, takže buďte v klidu.

Mapa žaludku jako čísla na telefonu

Břicho si pomyslně rozdělte na čtverec o devíti polích tak, jako jsou uzpůsobená tlačítka na klasických telefonech. Pětka by měla vycházet na oblast pupíku. Podle lokalizace bolesti se dá usuzovat na pravděpodobnou příčinu. Nyní se zaměříme na ty závažné.

1 – Levý horní roh břicha v místech, kde končí žebra: Může jít o žaludeční vředy nebo zánět slinivky břišní (charakteristická je krutá bolest a rychlý vývoj).

2 – Oblast břicha pod hrudní kostí: Může značit žaludeční vřed, reflux, zánět slinivky, kýlu a trávicí poruchy.

3 – Pravé podžebří: Žlučové kameny, ucpání žlučovodů, přeneseně sem bolí duodenální vřed, výjimečně žaludeční. Pravé podžebří patří spíš játrům.

4 – Vlevo od pupíku: Zánět močových cest nebo zácpa.

5 – Oblast kolem pupíku: Počáteční stádium zánětu slepého střeva, zánět slinivky břišní, žaludeční vřed nebo kýla.

6 – Vpravo od pupíku: Žlučové kameny, zácpa, zánět tlustého střeva nebo divertikulitida.

7 – Levý podbřišek: Zánět slepého střeva (přeneseně), zácpa, gynekologické potíže nebo tříselná kýla.

8 – Podbřišek uprostřed: Zánět močových cest, močového měchýře, zánět slepého střeva, zánět tlustého střeva, gynekologické potíže nebo případně divertikulární onemocnění.

9 – Pravý podbřišek: Divertikulitida, bolesti v pánvi značící gynekologické potíže, v tříslech se může vytvořit tříselná kýla.

Ploché břicho mladé ženy s rukama tvořícíma kolem pupíku prsty srdce iZdroj fotografie: Freepik

Nejčastější méně závažné potíže:

Příčiny bolestí břicha a žaludku mohou být různé. Nejčastěji se setkáte s méně závažnými příčinami bolesti, jako jsou zácpa (často daná nesprávnou stravou a fyzickou neaktivitou), otravy jídlem, nesnášenlivost některých potravin, žaludeční virózy a případné dietetické chyby, včetně akutního přežrání.

Z jakých příčin bolí břicho nejčastěji vás?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články