Migréna, záchvaty a epilepsie. Není dobré podceňovat jasné příznaky ani jedné z těchto nemocí

Migrénou trpí velká část populace, někdy může dojít i ke komplikacím, které způsobí záchvaty. Existují však také případy, kdy se nejedná o migrénu, ale o epilepsii.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Migréna i záchvaty mají souvislost s něčím, co se děje ve vašem mozku, ale odborníci zatím nevědí přesně co a jak se děje. Existují však důkazy, že migréna a záchvaty jsou vzájemně propojené. Pokud trpíte častou bolestí hlavy a příznaky migrény, neváhejte a navštivte lékaře.

Záchvaty způsobuje migréna i epilepsie

Záchvat bývá popsán jako nekontrolovatelný nárůst aktivity mozku, který způsobí dočasné abnormality. Ty se mohou projevit jako svalová ztuhlost, kulhání, nebo křeče, může dojít i ke změně chování, pocitů nebo stavů podvědomí. Při velkém záchvatu se můžete třást, buď celé tělo, nebo jen lokálně, například pouze ruka nebo noha.

iZdroj fotografie: Pixabay

U lidí s epilepsií většinou dochází k diagnostice poté, co prodělají jeden nebo dva záchvaty. Pokud se jasně neprokáže, že se jedná o epilepsii, byl záchvat vyvolán vlivem migrény. Může dojít i ke kombinace těchto dvou diagnóz, takzvaná migralepsie, kdy pacient trpí migrénou i epilepsii. Záchvat většinou vyvolá migréna, nevolnost a zvracení.

Záchvaty podle lokalizace v mozku

Záchvaty se liší podle toho, kde se v mozku zvýší aktivita. Existují dva druhy. Prvním jsou generalizované záchvaty, které postihují obě strany mozku. Druhé jsou parciální, nebo–li částečné, které postihnou jen jeho určitou část.

iZdroj fotografie: Unsplash

V závislosti na tom, kterou část mozku záchvat postihne, je ovlivněna i oblast, kterou mozek ovládá. To znamená, že pokud postihne oblast, která ovládá jazyk, můžete během záchvatu koktat, nebo mít potíže s výslovností.

Může migréna způsobit záchvat

Bolest hlavy se může objevit bez jasné příčiny a ve většině případů nemá souvislost se záchvatem, ale může být příznakem, který se může objevit před, během nebo po záchvatu. Nejčastěji se vyskytuje po záchvatu. V případě podezření na neurologickou poruchu vám lékař provede EEG vyšetření.

Je to záchvat nebo migréna?

Někdy může mít člověk příznaky migrény, ale nemusí to tak být. Měl by být řádně vyšetřen neurologem, který vyloučí různé poruchy a nemoci. U migrény se mohou vyskytnout i další potíže jako je nevolnost, slabost, ztuhlý krk, dále pak také bledost a únava, ty se většinou projeví v počátcích migrény.

iZdroj fotografie: Pixabay

U záchvatů se projevují příznaky, které ovlivní vaši motoriku, dále se pak také objevují pocity na zvracení, vnímání určitých pachů a nevolnost.

Příznaky migrény a záchvatů

Bolest hlavy u migrény většinou přichází postupně, zatímco u záchvatů se objeví náhlá a silná bolest. V některých případech může dojít i k dočasné ztrátě paměti, nebo k problémům se zrakem, ty se ovšem u každého liší.

Zdroj: EverydayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články