Mocný rozmarýnový čaj: Může snížit hladinu cukru v krvi a možná i zlepšit paměť

Tato rostlina je skutečně všestranným pomocníkem. Rozmarýn totiž zlepšuje činnost srdce, kloubů, mozku, stav vlasů a pokožky. Navíc si ho můžete vypěstovat i doma.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rozmarýn pravděpodobně nejčastěji používáte při vaření a pečení. Jako léčivku jej v dnešní době používá jen málokdo. Kdysi byl však velmi ceněn. Již ve starověkém Řecku byl rozmarýn často využíván při nejrůznějších potížích, od astmatu až po artritidu. Jak podotýká nutriční specialistka Adda Bjarnadottir, MS, stejně jako většina dalších léčivých rostlin je i rozmarýn a jeho potenciální léčebné účinky v posledních dekádách předmětem vědeckého výzkumu. Mnoho z jeho předpokládaných přínosů se skutečně podařilo potvrdit.

Potenciální přínosy rozmarýnu

Jak jsme již zmínili, mnoho pozitivních účinků rozmarýnu již bylo prokázáno, u jiných je stále potřeba rozsáhlejší výzkum či klinické studie, aby mohly být tyto přínosy potvrzeny na 100 %. Mezi nejčastěji uváděné výhody rozmarýnu patří:

  • zlepšuje činnost srdce
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá při ateroskleróze
  • má omlazující účinek, díky němuž se vyhlazují vrásky a pleť je hydratovanější
  • pomáhá při nadměrné pigmentaci pleti
  • má protizánětlivé účinky
  • snižuje bolest kloubů
  • pomáhá léčit horní cesty dýchací
  • zlepšuje prokrvení mozku

Domácí léčebné recepty s rozmarýnem

Z rozmarýnu můžete vyrobit léčebný sirup, čaj, olej nebo třeba krém. Výhodou je, že rozmarýnu se u nás velmi daří a na pěstování není nijak náročný, takže si můžete tyto prostředky snadno vyrobit z vlastní čerstvé rostlinky.

iZdroj fotografie: Kristi Denby / Creative Commons / CC BY-SA

Rozmarýnový olej

Rozmarýnový olej můžete použít přímo na kůži či vlasy (postačí jen velmi malé množství), případně přidat pár kapek do difuzéru či horké koupele. Můžete jej přidat i do pleťového krému. Na jeho přípravu budete potřebovat nějaký nosný olej, zavařovací sklenici a samozřejmě rozmarýn.

Čistou zavařovací sklenici naplňte nakrájeným čerstvým rozmarýnem, zcela zalijte olivovým olejem a uzavřete. Pokud nemáte rádi olivový olej, můžete samozřejmě použít i jiný, jen dbejte na jeho kvalitu. Sklenici postavte na slunné místo, ideálně na okno, a nechte cca měsíc macerovat. Hotový olej přelijte do čisté sklenice a skladujte na chladnějším tmavém místě.

Odvar a čaj z rozmarýnu

Jak rozmarýnový čaj, tak i odvar jsou vhodné například při zažívacích potížích a bolestech žaludku, uklidňují a snižují pocit únavy. Zpomalují také stárnutí a doporučují se i starším lidem jako prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

V obou případech budete na přípravu potřebovat pouze horkou vodu a rozmarýn. Pokud připravujete čaj, stačí když zalijete lžičku sekáného rozmarýnu 4dl vařící vody a necháte pod pokličkou (či v termosce) půl hodiny louhovat. Při přípravě odvaru zalijte 2 lžíce rozmarýnu litrem vody a 45 minut povařte. Odvar užívejte po lžičkách, ideálně vždy před jídlem, čaj dle potřeby i několikrát denně.

Jaké jsou vaše osvědčené recepty s rozmarýnem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články