Jak negativní i pozitivní myšlenky a emoce ovlivňují vaše zdraví? Více, než si myslíte

Má emoční inteligence na nás větší vliv než naše mysl? Podívejte se, co všechno s vámi dokáží emoce udělat, aniž byste o tom věděli!

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pozitivní emoce vedou k emoční odolnosti, čímž pomáhají tělu zotavit se z těch negativních mnohonásobně rychleji. Kultivace pozitivity v čase nám tak může pomoci stát se odolnějšími vůči stresu a úzkosti. Je velmi důležité umět rozpoznat naše myšlenky a emoce a uvědomit si jejich vliv na naše zdraví, správnou funkci organizmu, chování a vztahy. Pojďme tedy rozebrat podrobněji, co to jsou emoce a jak nám dokáží korigovat myšlení. 

Přiblížení funkce emocí a jejich dopad na naše zdraví

Emoce s myšlenkami mohou ovlivnit vaše zdraví, a to ne vždy tím správným směrem. Ty, kterým nijak nebráníte a bez jakéhokoliv úsudku nebo připoutanosti je vyjadřujete, nemají na vaše zdraví žádný vliv. Na druhou stranu však ty potlačované emoce (zejména negativní) mohou mít velmi negativní dopad na duševní energii, mohou ovlivnit vaše tělo a vést ke zdravotním problémům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezvládnuté a negativní emoce, jež v sobě uchováváte, pro vás nejsou ze zdravotního hlediska dobré. Pocity bezmocnosti a beznaděje mohou vytvářet chronický stres, který narušuje hormonální rovnováhu těla a vyčerpává mozkové buňky potřebné pro pocit štěstí. Chronický stres může také zvýšit riziko předčasné smrtí a způsobuje rychlejší stárnutí. Také s řadou zdravotních problémů souvisí potlačovaný hněv, jenž způsobuje vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění.

Důležitost pozitivních emocí

Odborníci strávili roky nad výzkumem a publikací ohledně výhod pozitivních emocí. Mezi ně tak patří zejména rychlejší zotavení z kardiovaskulárního stresu, lepší spánek, méně nachlazení a pocit celkového štěstí. Dobrou zprávou zůstává, že těchto výhod můžeme dosáhnout trénováním pozitivních emocí a jejich rozvojem. Největší vliv na naše zdraví mají zejména vděčnost, úcta, láska, vyrovnanost a pocit spojení s ostatními. Budujte si tak v průběhu času emoční odolnost a rozvíjejte se. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebuďte negativně zaujatí

Naše negativní zaujatost znamená, že trávíme příliš mnoho času přemýšlením nad malými frustracemi, které běžně zažíváme. Může to být například hádka s nadřízeným v práci nebo nesouhlas s milovanou osobou. Namísto stresu tak zkuste přemýšlet pozitivně a dát vaši pozitivitu najevo i protějšku nebo nepříteli. Na vyrovnání jedné negativní emoce totiž připadají tři pozitivní. Proto při pocitu úzkosti zkuste zažít například pocit úcty, vděčnosti a lásky. Jistě vám to pomůže s klidným přístupem k dané osobě a obecné prosperitě. 

Zdroj: Taking Charge

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články