Mýty o roztroušené skleróze, které nepopisují realitu. Onemocnění nepřichází až se stářím, je identifikováno již během aktivních roků života

Většina z nás už někdy slyšela o někom, komu byla diagnostikována roztroušená skleróza. Kolik toho ale o této nemoci ve skutečnosti víme?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění. Nejčastěji k ní dochází, když je imunitní systém těla napaden látkou zvanou myelin, která izoluje nervová vlákna v mozku, míše a optických nervech. Vědci odhadují výskyt RS u téměř 2 500 000 lidí na celém světě. Jelikož nemoc není moc známá, existuje o ní a její prognóze mnoho mylných představ. V tomto článku odhalíme populární mýty a dozvíte se, co skutečně očekávat, pokud by vám byla diagnostikována RS.

Budete potřebovat invalidní vozík

Faktem zůstává, že většina lidí s roztroušenou sklerózou nikdy invalidní vozík nebo jiná pomocná zařízení nebude potřebovat. Mnoho pacientů je po diagnóze této nemoci v depresích, protože věří, že za pět let nebudou moci chodit po svých bez pomoci. To však není úplně pravda. Díky zdokonalené léčbě, která je včas diagnostikovaná, se tento důsledek zamítá. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemoc přichází se stárnutím

Zapamatujte si, že roztroušená skleróza není nemoc, která je způsobena stárnutím. Většina RS je totiž diagnostikována ve věku mezi 20 a 50 lety, kdy je člověk nejvíce aktivní. Může se ale také rozvinout již u malých či dospívajících dětí. Je tak důležité o sebe či vaše potomky pečovat, chodit s nimi pravidelně na kontroly a v případě sebemenších příznaků ihned jednat.

Ženy s RS nemohou otěhotnět

Stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění může mít těhotenství naopak pozitivní vliv pro ženská pohlaví. Většina z nich totiž přejde do remise během třetího trimestru těhotenství. Existují dokonce důkazy, že těhotenství snižuje riziko RS. Australská studie, které se zúčastnilo více než 700 žen, zjistila, že u těch, které měly alespoň jedno dítě, byla o 50% menší pravděpodobnost rozvoje RS než u těch bezdětných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ženy s RS nemohou kojit

Zatímco během těhotenství ženy přecházejí do remise, po porodu většina z nich relapsuje do původního stavu. Pokud bylo onemocnění aktivní již před těhotenstvím, existuje vysoké riziko recidivy po porodu. Kojení to však nijak nezabrání, pouze je potřeba prodiskutovat s doktorem rizika ohledně léků, které k léčbě používáte. Většina postižených žen tak může kojit bezpečně. 

Riziko roztroušené sklerózy určuje genetika

Zde je faktem to, že ačkoliv geny u RS hrají roli, není to jediná věc, která se označuje jako příčina. Riziko je sice asi 10krát vyšší, pokud se u člena vaší rodiny roztroušená skleróza objevila. Avšak při určování toho, kdo bude v budoucnu postižen a kdo nikoli, hledí doktoři častěji na faktory spojené s prostředím a infekcí.

Zdroj: BC Medical Journal

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články