Když se tělo nadměrně potí, má to hned 9 důvodů: Některé jsou banální, může jít ale i o cukrovku

Pokud se potíte poté, co jste strávili hodinu v posilovně, je to normální. Potíte-li se však i v klidu a chladnu, je potřeba zjistit příčinu. Obvykle je to jedna z těchto devíti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je naprosto přirozené, že se potíte, když je horko nebo když jste hodně oblečení a vejdete do vyhřátého bytu či kanceláře. Pokud se však potíte, i když je chladno, měli byste zpozornět. Jak upozorňuje lékařka Xixi Luo, M.D., nadměrné pocení může být způsobeno i závažnou zdravotní komplikací. Některé příčiny nadměrného pocení však mohou být naprosto banální a snadno je vyřešíte i bez návštěvy lékaře. 

Nadměrné pocení

Nadměrné pocení není zdravotní problém, pokud existují jasné příčiny, jako je horko nebo zvýšená fyzická aktivita. V tomto případě se jedná o přirozený fyziologický proces regulace teploty. Pokud si však všimnete, že se hojně potíte i v situacích, kdy se ostatní nepotí, je třeba zjistit skrytou příčinu, abyste problém vyřešili. Níže naleznete 9 nejčastějších příčin nadměrného pocení

1. Fokální hyperhidróza

Vyznačuje se nepřetržitou produkcí potu v oblastech, které se vyskytují v párech. Jedná se například o dlaně, chodidla či podpaží. Příčina je nejasná a u osob, které hyperhidrózou trpí, není rozdíl ve funkci a počtu potních žláz ve srovnání s nepostiženou osobou. Pravděpodobně se jedná o problém centrálního nervového systému.

2. Těhotenství

Pocení v těhotenství je zcela přirozené, protože se zvyšuje tělesná teplota a v těle koluje více krve, což může vyvolat pocit tepla. Příčinou jsou hormonální a metabolické změny.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Hyperaktivní štítná žláza

Produkuje se více hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. V tomto případě se zrychluje metabolismus a pacient mnohem hůře snáší nárůst teploty, více se potí a ani v chladném počasí nesnese kabát. Mezi další příznaky patří silný, bušící tep, rychlý úbytek hmotnosti a třes.

4. Některé potraviny

Některé potraviny mohou způsobit pocení, protože mají termogenní účinek. Týká se to zejména kořeněných potravin, jako jsou pálivé papriky a wasabi, problém může způsobit ale i nadměrné množství pepře. Podobný účinek může mít též nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu.

5. Některé léky

Nadměrné pocení může být častým nežádoucím vedlejším účinkem při užívání léků proti bolesti, antibiotik a neuropsychiatrických léků.

6. Srdeční infarkt

Silné pocení je jedním z prvních příznaků infarktu. Pokud vás náhle polije studený pot, který doprovází bolest na hrudi, závratě a nepříjemný pocit na levé straně těla, je možné, že máte infarkt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Cukrovka

Lidé s cukrovkou se potí více než zdraví lidé. Důvodem je obvykle nízká hladina cukru v krvi nebo neuropatie, která může ovlivnit potní žlázy.

8. Úzkost

Zvýšené pocení během stresu je zcela přirozené, ale je také varovným signálem, pokud se blíží záchvat paniky a člověk má pocit, že se začíná potit více, než by odpovídalo okolnostem.

9. Hormonální změny

K pocení z důvodu hormonálních změn může docházet v období puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy, kdy se hladiny estrogenu a progesteronu mění výrazněji. Návaly horka jsou velmi častým příznakem menopauzy.

Co vám pomáhá proti nadměrnému pocení?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články