Co mají společného nafouklé břicho a přetrvávající kašel: V nejhorším jde o příznak srdečního selhání

Mnoho příznaků srdečního selhání je obecně velmi dobře známo. Některé příznaky však lidé dlouho přecházejí, protože si je s problémy se srdcem vůbec nespojují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Břicho může být nafouklé z různých důvodů. Od přejídání až po závažné zdravotní problémy. Jak vysvětluje internista Saurabh Sethi, M.D., nejčastějším důvodem nafouklého břicha jsou plyny, může však být způsobeno i se syndromem dráždivého tračníku, žlučovými kameny či zánětem slinivky břišní. Nafouklé břicho však může být varovným příznakem i závažného srdečního onemocnění, konkrétně městnavého srdečního selhání.

Co je městnavé srdeční selhání

Městnavé srdeční selhání je stav, kdy sval není schopen účinně pumpovat krev do celého těla. Dochází k němu, když srdce příliš zeslábne nebo ztuhne, často kvůli věku nebo vysokému krevnímu tlaku. Nebo, a to ve většině případů, kvůli srdečnímu onemocnění. Tento progresivní stav bývá nakonec smrtelný, a proto je důležitá včasná diagnóza, která může postiženému pomoci výrazně prodloužit život.

Příznaky srdečního selhání mohou začít náhle nebo se mohou rozvíjet v průběhu měsíců. Nejběžnějšími příznaky tohoto stavu, který je častější u starších lidí, jsou:

Únava u starší ženy iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Dušnost: Člověk může být dušný jak při nějaké činnosti, tak i v klidu.
  • Únava: Na rozdíl od běžné únavy, kterou většina lidí pociťuje po náročném dni, trpí lidé s městnavým srdečním selháním pocitem únavy téměř neustále.
  • Otoky: Častým příznakem městnavého srdečního selhání jsou oteklé kotníky a nohy.

Nepříliš známé příznaky městnavého srdečního selhání

Většina příznaků srdečního selhání je dobře známá. Výše zmíněné symptomy a bolest na hrudi či zrychlený srdeční tep jsou některými z příznaků, které většina lidí zná. Existují však i další příznaky, které si lidé s tímto onemocněním vůbec nemusí spojovat. Lékaři na ně sice upozorňují, široké veřejnosti však stále nejsou příliš známé. Patří mezi ně například přetrvávající kašel, rychlé přibývání na váze, nevolnost, nechutenství a právě i nafouklé břicho. 

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud se u vás objeví přetrvávající nebo postupně se zhoršující příznaky srdečního selhání, navštivte svého praktického lékaře. Kromě výše zmíněných symptomů, je důvodem k návštěvě odborníka i neklid, deprese, ztráta chuti k jídlu, závratě, náhlý přírůstek nebo úbytek hmotnosti či mdloby. Příznaky mohou být způsobeny jinými, méně závažnými onemocněními, ale je nutné zjistit jejich příčinu a začít ji řešit.

Čemu obvykle připisujete dlouhotrvající potíže s nafouklým břichem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články