Co pít, abyste udrželi svoje srdce v nejlepší kondici?

Nápoje s pozitivními účinky na zdraví srdce. Ve správném množství přinášejí nezanedbatelné zdravotní benefity

O vlivu správného stravování na zdraví srdce a prevenci kardiovaskulárních chorob se mluví dnes a denně. Věděli jste však, že podobně působí i některé nápoje?
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nápojem, který by měl být pro všechny lidi volbou číslo jedna, je obyčejná voda. To ale neznamená, že není v rámci zdravé stravy možné čas od času zařadit i jiné nápoje. V rozumném množství můžete pít čaj, kávu, a dokonce i červené víno. Při optimálním dávkování vám kromě příjemných chvil u šálku nebo skleničky přinesou i mnoho nezanedbatelných zdravotních benefitů.
Káva

I když bylo dříve pití kávy považováno za nezdravé, dnes už víme, že je její konzumace spojena s mnoha zdravotními výhodami včetně pozitivních účinků na lidské srdce. Z přehledu 36 studií v časopise Circulation vyplývá, že lidé, kteří vypili tři až pět šálků kávy denně, měli významně nižší riziko srdečních onemocnění než ti, kteří kávu nepili. Další studie ukázaly, že mírné pití kávy (maximálně čtyři šálky denně) je také spojeno s nižším rizikem mrtvice a srdečního selhání.


iZdroj fotografie: Pixabay

Červené víno

V posledních letech spojovaly některé studie mírnou konzumaci alkoholu se snížením rizika srdečních chorob. Vědci se domnívají, že sloučeniny nacházející se v červeném víně, známé jako polyfenoly, mohou pomoci snížit zánět a zlepšit krevní oběh. Mírné pití znamená v průměru jeden až dva alkoholické nápoje denně u mužů a jeden nápoj denně u žen (jednotkou je 0,5 l piva, 2 dcl vína nebo panák tvrdého alkoholu).


iZdroj fotografie: Pixabay

Čaj

Čaj je významným zdrojem sloučenin známých jako flavonoidy. Studie naznačují, že flavonoidy mohou pomoci snížit zánět, a tím snižovat tvorbu usazenin uvnitř tepen. Černý i zelený čaj obsahují mírné množství kofeinu v rozmezí od přibližně 20 mg do 45 mg na šálek. To je zhruba poloviční množství kofeinu, které najdete ve stejném množství kávy. Pokud jste citliví na kofein, pijte čaj před polednem.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 211 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok