Nebezpečí kapek do nosu tkví v jejich návykovosti. Dochází ke vzniku tzv. lékové rýmy, na kterou už kapky nezabírají

Rýmu lze mít v jakémkoli ročním období. Častější je v chladném počasí, ale chytnout ji lze i v létě. Lékárníci upozorňují na návykovost nosních kapek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Abyste chytli rýmu, stačí k tomu docela málo – větší výkyvy teplot, snížení imunity či stresové období. Způsobují jí viry, kvůli kterým se spustí zpočátku vodnatý výtok, který se mění na hlenohnisavý. Je-li sliznice oslabena virovou nákazou, snadněji je napadnutelná bakteriemi. O rýmě se traduje, že léčená i neléčená trvá přibližně týden. Jakým způsobem se rýma léčí? O tématu hovoří farmaceut Alan Carter, Pharm.D.

Jak nechytnout rýmu

Pro omezení nákazy rýmou je vhodné se začít otužovat. Výborné je například sprchování studenou vodou. Pak je dobré zvýšit příjem vitamínů a vsadit na vyváženou stravu s pestrou skladbou potravin. Důležitou prevencí je dodržování hygieny a vyvarování se kontaktu s nakaženými osobami. Nejvíce infekční je pacient v prvních dvou dnech nemoci.

Účinná léčba rýmy

Při rýmě je třeba zvlhčovat sliznice, proto je třeba dodržovat pravidelný pitný režim. Protože dochází k otoku sliznic, používají se na zmírnění těchto potíží vasokonstrikční nosní kapky. Zde je ale třeba si uvědomit, že na nich vzniká závislost. Jejich délka použití je maximálně jeden týden, a to 1 až 4krát denně. Místo návykových kapek je možné použít i sprej s mořskou vodou nebo výplach nosu a dutin pomocí speciální konvičky.

iZdroj fotografie: Pixabay

V čem jsou nebezpečné nosní kapky

Vasokonstrikční nosní kapky na jednu stranu zmenšují otok, na druhou stranu ale mohou způsobit podráždění sliznic, bolesti hlavy, nevolnost, sucho v ústech a pocity úzkosti nebo nervozity. Při častém používání těchto kapek dochází k tomu, že na ně cévy přestanou reagovat. Vzniká chronický zánět nosu a jeho dutin, sliznice atrofuje a stává se tenkou. Tomuto stavu se říká léková rýma. Vzhledem k tomu, že vasokonstrikční kapky jsou návykové, je vhodné je střídat i jinými úlevnými léky na přírodní bázi.

Jak dlouho používáte nosní kapky při rýmě?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články