Jaké návyky vám mohou poškodit ledviny? | JakZdravě.cz

Návyky, které z dlouhodobého hlediska vážně poškozují ledviny

Všichni víme, že ledviny jsou zásadně důležitý orgán. Proto věnujte pozornost svým zvykům a snažte se ochránit ledviny co nejdéle zdravé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny jsou v našem těle opravdu důležité, protože detoxikují krev, produkují základní hormony a hospodaří s vodou. Běžné zvyky však mohou poškodit jejich funkci. Zde je 5 nejnebezpečnějších návyků, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete mít zdravé ledviny.
Jíte již zpracované jídlo

Balené jídlo obsahuje opravdu velké množství sodíku, který ovlivňuje vaše srdce a může způsobit i problémy s ledvinami. Konzumace příliš vysokého množství soli nutí orgány více pracovat na jejím vylučování. Při močení vaše tělo vyplavuje sodík a trošku vápníku. Kdybyste ztratili příliš velké množství vápníku, začaly by se vám tvořit ledvinové kameny a vaše ledviny by mohly selhat.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nekontrolujete si krevní tlak

Ledviny lze popsat jako velkou sadu krevních cév s odtokem moči. Pokud máte vysoký krevní tlak ve velkých cévách, máte určitě vysoký tlak i v těch menších. Jestliže si svůj krevní tlak nebudete kontrolovat, může dojít k poškození cév a tím i k poškození ledvin. Určitě se vyplatí pořídit si domácí tlakoměr nebo čas od času zajít na kontrolu k lékaři.

Kouření zabíjí i ledviny

Že kouření zabíjí, už víme. Rakovina plic ale není jediným rizikem cigaret. Kouření může poškodit celé tělo a ledviny nejsou výjimkou. Často se u kuřáků rozvine rakovina ledvin, což je bohužel jedna z nejzávažnějších forem karcinomu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pijete málo nebo moc

Doporučuje se vypít osm sklenic vody každý den. Nedostatečné pití je pro vaše ledviny velkou zátěží. Zejména v horkých dnech je potřeba pít dostatek vody. Nejenže může být dehydratované tělo ohrožené všemi možnými způsoby, dávejte pozor i na to, že i přebytečná hydratace znamená pro ledviny velký stres.

Užíváte léky proti bolesti až příliš často

Léky proti bolesti snižují horečku a bolest, ale také ovlivňují tělesné orgány. Jsou velmi toxické a mohou poškodit i funkci ledvin. Z dlouhodobého hlediska mohou léky proti bolesti vést k chronickému onemocnění ledvin nebo dokonce k úplnému selhání ledvin.

Zdroj: Thejakartapost

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů