Zlozvyky, které ničí ledviny: Zadržování moči a přecházení nemoci se nevyplácí

Ledviny jsou životně důležitý párový orgán. Jsou velmi citlivé na některé špatné návyky. A zdaleka to není jen nedostatečný pitný režim.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S funkcí ledvin se nejčastěji spojuje pitný režim. Příjem tekutin je pro ledviny důležitý, ale není to zdaleka jediná věc, která má na tento orgán zásadní vliv. Podle doktorky interní medicíny Megan Soliman byste si měli dávat pozor na špatné návyky, které vaše ledviny každý den zbytečně zatěžují. Tím dochází k jejich oslabování, které může skončit až jejich nedostatečností, v krajním případě selháním. Co tedy ledvinám škodí a čeho se vyvarovat?

1. Zadržování moči

Moč je odpadní produkt, kterým tělo odstraňuje škodlivé látky z těla ven. Pokud budete přehlížet nucení na močení a zadržovat moč, bude se hromadit v močovém měchýři. Čím déle tam bude, tím větší šanci dostávají mikroorganismy k tomu, aby se zde namnožily a způsobily zánětlivé onemocnění nebo inkontinenci. Poslechněte své tělo a jděte na malou, když si o to říká.

2. Nedostatečná nebo přehnaná aktivita

Pro udržení dobré kondice a pevného zdraví je nutná pravidelná fyzická aktivita. Sedavý způsob života zvyšuje riziko, že vaše ledviny onemocní. Opačný extrém, totiž přehnaná aktivita, může ledviny ohrozit ještě více. Při tvrdém a dlouhém tréninku může dojít k poškození svalových vláken. Bílkoviny z nich se přenášejí do krve a z ní do moči. Moč se mění na tmavou a v krajním případě dochází k selhání ledvin. Proto se doporučuje cvičit s rozumem, ideální jsou příjemné procházky.

3. Jídlo

Při nadměrné konzumaci masa dostává tělo hodně bílkovin, které zvyšují kyselost krve. Tělo se snaží automaticky pH krve vyrovnat, což vede k zatížení ledvin. Vysoké nároky na ledviny vznikají také v případě, že hodně solíte. Přebytek soli totiž musí ledviny z těla odstranit. A jejich pravidelné nadměrné zatěžování může vyústit v chronické selhávání.

Převrhnutá slánka s vysypanou solí na žlutém pozadí iZdroj fotografie: Freepik

4. Pití

Pravidelná konzumace alkoholu může vést, mimo jiné zdravotní problémy, k poškození ledvin. Ideální pro zavodnění je obyčejná voda, kterou ledviny potřebují, aby byly schopné vyprodukovat dostatek moči a zbavit se tak odpadních látek. Ideální příjem tekutin se pohybuje kolem 1,5-2 litry denně pro dospělého člověka. Roli tu hraje individualita a váha. Nedostatečný příjem tekutin podporuje tvorbu ledvinových kamenů.

5. Přecházení běžných nemocí

Až budete mít příště kašel, rýmu, chřipku nebo angínu, nehrajte si na hrdiny a pečlivě se doma vyzdravte. Tělo potřebuje k uzdravení klid, aby se s nemocí rychle vypořádalo. Nemoci, které se táhnou dlouho, zatěžují ledviny. Tělo v obraně proti infekci produkuje protilátky (bílkoviny), které se pak hromadí v ledvinách a mohou způsobovat zánět. Ten může skončit vážným poškozením ledvin.

Čím zatěžujete své ledviny nejvíce vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články