Necitlivost konečků prstů může být příčinou degenerativního onemocnění. V takovém případě hraje hlavní roli čas - JakZdravě.cz

Necitlivost konečků prstů může být příčinou degenerativního onemocnění. V takovém případě hraje hlavní roli čas

Necitlivost konečků prstů na jedné nebo obou rukou a případné brnění. Co tyto příznaky naznačují a co je nejdůležitější, jak závažné jsou?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve skutečnosti existují mnohé důvody pro necitlivost konečků vašich prstů a přesnou diagnózu vám v každém konkrétním případě udělá ověřený odborník. Pokud ale necitlivost vznikla v důsledku nesprávné polohy končetiny během spánku nebo přepracováním, pak se bát nemusíte. Jedná se o dočasný jev, který není spojen s vnitřními orgány, ty totiž způsobují jiné a horší příčiny, které tak neškodné nejsou. 
Máte sedavé zaměstnání?

Pokud ano, je u vás vysoká šance, že budete v budoucnu čelit osteochondróze. Ta způsobuje deformaci v krční páteři a v průběhu času vede ke kompresi nervových zakončení a krevních cév, které přivádějí především krev do mozku. Časem pak začnou degenerativní procesy doprovázet nejen necitlivost prstů, ale také bolesti hlavy, krku a závratě, které doplňuje snížená schopnost pracovat. Pokud tedy větší část dne sedíte, je třeba se sledovat a případné onemocnění okamžitě řešit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Karpální tunel

Pokud jste pravák a vaše prsty pravé ruky ztuhnou při delší aktivitě, pravděpodobně čelíte syndromu karpálního tunelu (to samozřejmě platí i pro leváky). Objevuje se především u kadeřníků, kteří mají napětí v ruce delší dobu. Při tomto postižení je střední nerv stlačen mezi kosti a šlachy. Výsledkem je poté nejen necitlivost, ale také se mohou objevit pálení a pichlavé bolesti. Pokud karpálnímu tunelu čelíte, je důležité nepřetěžovat problémovou končetinu, pravidelně ji prohýbat a nechat odpočívat. V extrémních případech se provádí chirurgický zákrok.

Stárnutí a další možné příčiny


iZdroj fotografie: Depositphotos

S věkem se také zvyšuje riziko cévních problémů a onemocnění jako je ateroskleróza a trombóza. K necitlivosti končetin se pak přidává i pocit chladu. Narušeny mohou být nejen ruce, ale i nohy. Další možné příčiny jsou cukrovka, předzvěst mrtvice, nedostatek určitých vitamínů a může se taky jednat o důsledky zranění či srdečního onemocnění. Kromě preventivního ošetření se doporučuje normalizovat stravu, pravidelně cvičit (zejména u lidí se sedavou prací), a věnovat dostatek času spánku a procházkám na čerstvém vzduchu.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby