Když má tělo nedostatek hořčíku: Časté křeče jsou začátek, může se dostavit osteoporóza i deprese

Hořčík je jedním ze zásadních minerálů, jeho nedostatek se tak projeví celou škálou nepříjemných příznaků, od křečí až po deprese.

i Zdroj fotografie: Adam Rędzikowski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle odborníků z renomovaného zdravotnického webu Healthline trpí zhruba 15 % lidí ve vyspělých zemích nedostatkem hořčíku. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že je toto číslo ve skutečnosti daleko vyšší, a to až 50 %. Tento minerál je však nezbytný pro správnou funkci každé buňky v těle, jeho příjem byste si měli proto pohlídat. 

Zanedbávaný minerál se zásadním významem pro zdraví

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, nedostatek hořčíku se může projevovat různými nepříjemnými symptomy, jako jsou podrážděnost, nervové tiky v obličeji, křeče v nohou, nespavost či naopak chronická únava. Později se mohou přidat i srdeční onemocnění, osteoporóza, krevní sraženiny, výkyvy hladiny cukru v krvi, migrény, úzkosti a deprese. Lékařka Alana Biggers, M.D navíc varuje, že nedostatek hořčíku může být spojen i s dalšími chronickými onemocněními, silnými svalovými křečemi, problémy s pamětí, a dokonce i s diabetem typu 2.

Hořčík doplníte jednoduše ze stravy či pomocí doplňků 

Existují různé způsoby, jak zajistit dostatečný přísun tohoto nezbytného minerálu, ať už prostřednictvím potravin nebo ve formě doplňků stravy. Doporučená denní dávka hořčíku se podle lékařů pohybuje mezi 500 a 1 000 mg. Dobrým způsobem, jak zahrnout hořčík do stravy, jsou potraviny jako hořká čokoláda, ořechy, banány, avokádo, ryby, listová zelenina (zelí či špenát), luštěniny a různá zrníčka či semínka.

banány na nedostatek hořčíku iZdroj fotografie: Depositphotos
Banány jsou skvělým přírodním zdrojem hořčíku

V případě většího nedostatku je optimální kombinovat tyto potraviny s doplňky stravy a preferovat ty, které obsahují i vitamín B6, jelikož zlepšuje absorpci hořčíku v těle. Na druhou stranu se vyhněte společnému užívání s vápníkem, jak jsme již na JakZdravě ostatně zmiňovali.

přírodní lék pro silné a zdravé kosti a klouby

Nenechte se dostihnout osteoporózou. Pro pevné a zdravé kosti se doporučuje konzumace těchto 3 potravin

Když si pohlídáte dostatečný příjem hořčíku, významně prospějete svému celkovému zdraví a vyhnete se mnoha potenciálním problémům.

Jak doplňujete hořčík yv?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články