Vitamíny, které nesmíte užívat společně: Hořčík a vápník vám nadělají v těle neplechu

Pokud budete některé vitamíny a minerály užívat společně, nebudou mít žádaný vliv, protože se budou vzájemně neutralizovat. Jiné kombinace mohou dokonce škodit.

vitamíny a minerály i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za ideálních podmínek tělo získá veškeré potřebné vitamíny a minerály ke správnému fungování ze stravy. Jak ale vysvětluje nutriční expertka Kim Chin, RD, ne vždy je však strava dostatečně pestrá nebo může dojít k poklesu hladiny vitamínů či minerálů v důsledku nemoci či užívání léků. V takových případech pak lidé často sahají po potravinových doplňcích, aby dostatečný přísun vitamínů a minerálů zabezpečili. Užívání vitamínů však s sebou nese jisté úskalí, o kterých málokdo ví, některé doplňky se totiž vůbec nedoporučují užívat společně.

Železo a vápník

Železo je důležité pro správné fungování celého těla, protože ovlivňuje schopnost krve přenášet kyslík. Jeho dlouhodobý nedostatek může způsobit chudokrevnost, tedy anémii. Zvýšenou potřebu železa mají sportovci, těhotné ženy, staří lidé a děti. Pro tyto skupiny je také důležitý zvýšený přísun vápníku, který má zásadní vliv na hustotu a pevnost kostí a zubů. 

Pokud však budete tyto doplňky užívat současně, naváží se na sebe a tím se výrazně sníží jejich vstřebatelnost. Nejlepší je proto užívat železo nalačno, ideálně spolu s vitamínem C, který jeho vstřebatelnost zvyšuje, můžete jej tedy zapít například citronovou vodou nebo džusem. A až po 2 až 3 hodinách užít vápník. Železo také negativně ovlivňuje vstřebávání některých antibiotik, proto se při vyzvedávání receptu poraďte s lékárníkem a případně na dobu léčby antibiotiky železo zcela vysaďte.

Vápník a hořčík

Podobná situace jako u kombinace železa a vápníku nastává také u hořčíku. Jak vyplývá z množství studií, pokud užijete hořčík samostatně, vstřebá se mnohem větší množství, než když jej užijete s vápníkem. Vápník totiž vstřebávání hořčíku blokuje. Na druhou stranu, pokud vám jde o vápník jako takový (například když chcete posílit imunitní systém a kosti), kombinace s hořčíkem je naopak velmi dobrá, protože hořčík dostupnost vápníku podporuje.

Chcete-li zvýšit příjem hořčíku, například kvůli podpoře imunitního, kardiovaskulárního a nervového systému či proti křečím nebo obecně na svaly, užívejte jej současně s vitamínem B6, a to před jídlem. Tak se vstřebá nejlépe.

omega 3 - losos, avokádo a další zelenina iZdroj fotografie: Depsitphotos
Omega-3 je hojně dostupná i z potravin

Omega-3 a Ginko biloba

Dalšími oblíbenými doplňky stravy jsou ginko biloba a omega-3, o jejichž benefitech jste se na JakZdravě.cz mohli dočíst již mnohokrát. Obě tyto látky mají pozitivní vliv na mozek, lidé je proto často užívají zároveň, když chtějí podpořit kognitivní funkce. I zde je však potřeba dodržet alespoň dvouhodinový rozestup, protože pokud omega-3 užíváte spolu s bylinami, jako je ginkgo biloba nebo česnek, může to vyvolat zvýšené srážení krve, což může dále způsobit vážné problémy v podobě krevních sraženin.

Vitamíny A, D, E a K

Pokud se vitamín K užívá s jinými vitamíny rozpustnými v tucích, jako jsou vitamíny A, D nebo E, nemusí se dostatečně vstřebat. Obecně platí, že vitamíny rozpustné v tucích by se měly užívat samostatně a se stravou s obsahem tuku. Stejně jako v ostatních případech i zde dodržte minimálně dvouhodinový rozestup s dalšími vitamíny rozpustnými v tucích.

Multivitamin a vápník, zinek, draslík nebo hořčík 

Multivitaminy mohou narušovat vstřebávání minerálů, jako je železo a zinek. Proto užívejte mutivitamin vždy několik hodin před užitím minerálů vápníku, zinku, hořčíku nebo draslíku. Celkově je však lepší užívat jen ty vitamíny a minerály, které skutečně potřebujete doplnit, ale ne multivitamin jako takový.

Další problematické kombinace

Problematika kombinace vitamínů a minerálů je však složitější. Jak upozornila nutriční specialistka Elle Penner, MPH, RD na webu EloHealth, i u následujících kombinací platí, že je lepší užívat je samostatně a mezi jednotlivými doplňky udržet již zmiňovaný dvou až tří hodinový rozestup:

  • Vitamín C + B12: Vitamin C snižuje dostupnost B12. 
  • Draslík, vápník, zinek a hořčík: Vzájemně si konkurují, současné užívání tak není účinné.
  • Měď a zinek: Zinek blokuje vstřebávání mědi (a to i ze stravy), pokud užíváte denně zinek, zvažte (s časovým rozestupem) i doplňování mědi.
  • Zelený čaj a železo: Zelený čaj obsahuje sloučeninu, která se váže na železo a brání tak jeho efektivnímu vstřebávání. 

Na jaké další vitamíny a potravinové doplňky si dáváte pozor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články