Mnoho lidí se dnes potýká s psychickými potížemi. Úzkostné stavy patří mezi nejčastější z nich. Zároveň bývají i nejvíce podceňovány. Tohle je přece normální, to zažívá občas každý, musím se ovládnout. Napadají vás při úzkostech taky takové myšlenky?
Je pravdou, že občas určitým obavám podlehne i ten nejsilnější jedinec, ale nesmí to přerůst v permanentní stav. Někdo je od přírody citlivější a snadno na něj dopadá tíha stresujících okamžiků. Radu a úlevu nemusíte hledat pouze u lékaře nebo psychologa. Dobrou psychickou kondici můžete podpořit i přírodní cestou.
Heřmánek
Heřmánkový čaj už vám možná vařila i babička. Do klasických čajových směsí se přidává naprosto běžně. Oslazený medem chutná výborně. Existuje vědecká studie z roku 2016, která potvrzuje, že pravidelné pití heřmánkového čaje pomáhá mírnit příznaky generalizované úzkostné poruchy. Žádný výzkum bohužel neprokázal, že by heřmánek mohl zabránit běžným záchvatům úzkosti. Nemá ale žádné škodlivé účinky. Tak proč ho nevyzkoušet?
Kanabidiol
Jedná se o látku, kterou obsahuje konopí. Vědci zatím úplně nerozumí tomu, jakým způsobem kanabidiol působí na potlačení úzkosti. Výzkumy prováděné na zvířatech slibují ovšem velmi slibné výsledky. Při dalších studiích, tentokrát už na lidské populace, došli k závěru, že kanabidiol pomáhá léčit tyto stavy:
- Posttraumatická stresová porucha
- Panická porucha
- Obsedantně kompulzivní porucha
Výzkumy navíc naznačují, že kanabidiol nemá na rozdíl od svého slavnějšího bratra tetrahydrokanabinolu škodlivé účinky a nepůsobí na vaše vědomí. Je třeba ho však používat s rozmyslem a po doporučení lékařem. Koupit ho můžete formou žvýkaček, olejíčků nebo koupelových bomb.
Psaní deníčku a cvičení
Když se budete snažit zapisovat si své myšlenky, pravděpodobně vám to pomůže odhalit systém ve zmatku, který prožíváte. Nikdo neříká, že to bude hned. Ale když se po nějaké době podíváte na své starší zápisky, zjistíte možná něco, co vám celou dobu unikalo.
Fyzická aktivita a meditace představují další alternativní způsoby, jak zatočit s pocity úzkosti. Při fyzické námaze si vyčistíte hlavu, do všech částí těla se vám nahrne okysličená krev a vyplaví se vám zvýšené množství endorfinů, které jsou zodpovědné za dobrou náladu. Nikdo neříká, že to zcela nahradí medikaci a terapii řízenou lékařem, ale jedná se o nejsnazší a nejdostupnější cestu, jak si sám sobě pomoci.