Nehty jsou hlásič zdravotních problémů. Jejich zažloutnutí, vrásčitost či lámavost jsou urgentním signálem

Vaše tělo může přes různé části vysílat signály o změně zdravotního stavu, takovým ukazatelem jsou pro jisté nemoci i vaše nehty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedna skupina lidí se nesleduje téměř za žádných okolností, jiná neustále sleduje jakoukoliv změnu na svém těle. Pokud jste zaregistrovali, že se vaše nehty nějak změnily, může to být předzvěst vážnějších zdravotních problémů a není radno to podceňovat. Mezi takové projevy může patřit rychlejší nebo naopak pomalejší růst, změna barvy nebo struktury.
Zažloutlé nehty

Mezi typické projevy stárnutí patří mimo jiné změna barvy nehtů, která bývá často způsobena plísní. Ovšem pokud spolu se žlutou barvou přijde i samovolné rozpadání nebo zesílení nehtů, můžete se potýkat s cukrovkou, onemocněním štítné žlázy, dýchacích cest nebo s psoriázou.

iZdroj fotografie: unsplashc.om

Občas se mohou vaše nehty zdát suché a popraskané. Může to být projevem stárnutí, ale také určitých nemocí.

Suché a popraskané

Dalším projevem, který může předcházet určitým nemocem je nápadná změna struktury, po níž začnou vaše nehty samovolně praskat, jelikož jsou vysušené a velmi křehké. Někteří odborníci tvrdí, že se může jednat o projev onemocnění štítné žlázy, hypotyreózu, nedostatek vitamínu A nebo C či napadení plísní.

Vodorovné proužky

Ve většině případů se vám po zranění na prstech objeví pod nehty jisté vodorovné pruhy, které neznačí nic jiného, než samotné poranění. Pokud se však objevují na více než jednom prstu, je možné, že vaše tělo z důležitějších důvodů zastavilo růst nehtů, aby bojovalo například s nemocí oběhové soustavy, otravou nebo malárií.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Většina změn na nehtech je spojena se stářím. I tak není ideální je podceňovat.

Pruhy svislé

Občas se vám neobjeví pod nehtem proužkování vodorovné, ale svislé. Obvykle se ukazuje u starších osob jako projev nedostatku živin, vitamínů nebo minerálů. Je proto potřeba si upravit jídelníček, pokud by potíže samy nezmizely, bude lepší vyhledat lékaře.

Důlky na nehtu

V některých případech můžete pozorovat, že se na vašich nehtech místy objevují malé propadliny, dírky nebo důlky. Velmi často jsou úzce spojeny s psoriázou nebo artritidou a je potřeba tyto potíže řešit s lékaři. Občasně se mohou důlky vázat také k odchylkám pojivové tkáně nebo alopecii – vypadávání vlasů.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně