Neměly byste ignorovat bolestivou menstruaci | JakZdravě.cz

Pozor ženy, míváte bolestivou menstruaci? Nejde o normální věc, má daleko hlubší význam

Období menstruace je nepříjemná součást života každé ženy. Dejte pozor na nepříjemné problémy, jako jsou bolesti, křeče nebo třeba citlivost prsou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mírné bolesti při menstruaci se dají běžně očekávat, ale každá žena, která má silné bolesti, si zaslouží lékařskou pomoc. Zaměříme se proto na hlavní problémy, které hodně žen zažívá, a poradíme vám, kdy je třeba navštívit lékaře. Existují možnosti léčby, které vám s nepříjemnými stavy při menstruací pomohou.
Silné krvácení

Silné a bolestivé krvácení v průběhu menstruace se nazývá menoragie. Ženy by měly navštívit lékaře, pokud jejich krvácení trvá déle než 7 dní, jestliže vám tampon prosákne za méně než 2 hodiny, a nebo potřebujete během noci vyměnit vložku nebo tampon. Silné krvácení naznačuje nerovnováhu hormonů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Špinění

Pokud krvácíte mezi periodami, může to naznačovat benigní děložní cysty, zánětlivé onemocnění pánve nebo endometriózu, což je stav způsobující růst tkáně tvořící děložní výstelku. Ve vzácných případech se může jednat i o příznak rakoviny děložního čípku nebo vaječníků.

Menstruace vám vynechává

Užívání antikoncepce, stres nebo nadměrné cvičení. To vše může narušit menstruační cyklus. Pokud je to dočasné, tak se vám menstruace vrátí do normálu během dalšího měsíce. Když jde ale o trvalý stav, a hlavně u starších žen, většinou se jedná o menopauzu. Ovšem může jít též o následek anorexie, nebo naopak extrémního přibrání.

Máte citlivá prsa

Během „vašeho období“ lze také očekávat zvýšenou citlivost prsou. Měly byste však navštívit lékaře tehdy, jestliže máte pocit, že jsou vaše prsa těžká nebo se vám v jednom prsu udělala bulka. Dalším důvodem návštěvy lékaře je, když bradavka vašeho prsa změní barvu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Máte střevní potíže

Některým ženám se stává, že mají v průběhu menstruace žaludeční potíže nebo průjem. Bývá to způsobeno uvolňováním chemických látek z dělohy, a právě tyto látky způsobují průjem nebo nevolnost a závratě.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Srážení krve

Sražená krev je docela běžným příznakem při menstruaci, zejména v těch dnech, kdy je menstruace silná. Pokud si ale všimnete sraženin, které jsou větší než obvykle nebo se objevují častěji, není od věci navštívit lékaře. Pozor musí dát těhotné ženy, u kterých tento stav může znamenat potrat.

Křeče v břiše

Mírné křeče v podbřišku mívá v období menstruace skoro každá žena. Jsou sice nepříjemné, ale na druhou stranu jsou běžnou součástí periody. Jestliže jsou vaše křeče nesnesitelné, určitě navštivte svého lékaře.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vaše nálada se neočekávaně mění

Před začátkem menstruace hodně žen pociťuje výrazné změny nálad. Ty jsou označované jako premenstruační syndrom (PMS). Velké změny nálad ale mohou být známkou premenstruační dysforické poruchy. Ženy s tímto problémem musí často brát různé léky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Migréna

Až 4 z 10 žen trpí při menstruaci migrénami. Každý, kdo má migrénu, by se měl poradit se svým lékařem. Sice neexistuje stoprocentní léčba, ale způsoby léčby, které od migrény pomohou, naštěstí existují.

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů