Nejčastější příčiny nadúmrtí ve vyspělých státech

Pojem nadúmrtí nebo nadměrná úmrtnost jste pravděpodobně ještě před pár měsíci neznali, poslední dobou se však objevuje prakticky denně.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Jedná se o termín, který označuje počet lidí, kteří zemřeli za mimořádných událostí, například na následky úniku radiace, otravy nebezpečnými chemikáliemi nebo v důsledku přírodní katastrofy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I ve vyspělých státech umírá mnoho lidí

Zjednodušeně řečeno jde o číslo, o které se počet úmrtí za určité období liší od predikce založené na dlouhodobých trendech úmrtnosti. Asi správně tušíte, že v letošních statistikách nadměrné úmrtnosti bude kralovat epidemie koronaviru, v České republice mu doposud podlehlo asi 10 tisíc osob, na celém světě už více než 1,5 milionu.

Srdeční onemocnění

Poruchy kardiovaskulárního systému a srdeční onemocnění patří mezi typické civilizační choroby, které vyplývají z moderního životního stylu a ze skutečnosti, že se průměrná doba dožití neustále zvyšuje. Na infarkt a další srdeční příhody však stále častěji umírají i mladší lidé, a tak patří tato skupina onemocnění mezi hlavní příčiny nadúmrtí ve vyspělém světě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Za vším stojí i civilizační choroby

Socioekonomický status

Asi vás nepřekvapí, že lidé s vyšším vzděláním mají obvykle vyšší příjmy. Kombinace vysokých příjmů a kvalitního vzdělání jim umožňuje starat se o své zdraví adekvátně a rozhodovat o něm kvalifikovaně. Nízký socioekonomický status je častou příčinou nadúmrtí zejména ve státech, kde si pacienti přispívají na zdravotní péči, ale projevuje se i v České republice.

Kromě příjmu a vzdělání však hraje roli i rodinný stav, rozvedení lidé, a zejména ženy, mají větší riziko těžkých zdravotních komplikací. A svou roli hraje také bydliště. Zatímco v řadě států jsou riziková zejména chudinská předměstí, v českých podmínkách můžeme hovořit o celých městech, která mají velké vyloučené lokality.

Mezi další časté příčiny nadměrné úmrtnosti patří podle odborníků na zdravotnictví:

  • Rakovina
  • Vražda či sebevražda
  • Obezita
  • Nedostatek fyzické aktivity
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Do nemocnice šel kvůli mírné horečce, ale nakonec z ní odešel bez ruky a nohy. Jeho organismus tak reagoval na infekci
Události247
Události247
Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru
VědaŽivě
VědaŽivě
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz
adbz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem