Nejčastějších 9 příznaků, které napovídají, že se v těle nachází nádor

Nádor je nebezpečný problém, který nemusí být zpočátku jednoduché rozpoznat. Pokud se u vás projeví tyto příznaky, raději se co nejdříve obraťte na lékaře.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Léčba rakoviny je obvykle velmi obtížná, protože nemá zpočátku snadno rozpoznatelné příznaky a obávaná nemoc se vyvíjí zpravidla velmi rychle. Proto je důležité, abyste prováděli pravidelný lékařský screening, protože její včasné odhalení vám může doslova zachránit život. Pozor byste si však měli dávat i před typickými příznaky, které na ni mohou upozorňovat, jako jsou zejména zažívací potíže, ztráta chuti k jídlu nebo také rány, které se nechtějí hojit. V takovém případě by mohl být nádor v počátečních stádiích. 

Uzlíky pod kůží a rány, které se nechtějí hojit 

Pokud máte pocit, že se vám pod kůží vytvořila malá bulka, a to zejména v oblasti prsou, varlat, krku, podpaží nebo břicha, měli byste co nejrychleji kontaktovat svého praktického lékaře – obzvláště pokud si všimnete změny ze dne na den. Tento příznak je typický při počátečních stádiích rakoviny a rozhodně byste jej neměli ignorovat. Podobně byste měli zakročit v případě, pokud se říznete do prstu a rána se nechce zahojit (pravděpodobně totiž váš imunitní systém napadá zdravé buňky v těle).

Změny ve střevním traktu, ztráta chuti k jídlu a potíže s polykáním

Pravidelné bolesti žaludku a břicha, krvavá, změněná stolice, průjem nebo zácpa mohou naznačovat, že uvnitř vašeho těla, zejména trávicího traktu, není něco v pořádku. Dále byste si měli dávat pozor, pokud jste ztratili chuť k jídlu a máte potíže s polykáním – jestliže tyto příznaky přetrvávají delší dobu, nechte se vyšetřit, protože je lepší problém léčit včas než později. Se vší pravděpodobností se může jednat o rakovinu, která napadá trávicí trakt a jeho orgány.

Puchýře v ústech, na jazyku a krvácení

Pokud se vám v ústech, na dásních nebo na jazyku objeví bělavé puchýře, může to být také příznakem rakoviny – zejména pokud jsou bolavé a doprovází je nepříjemný zápach. Ženy by si poté měli dávat pozor v případě, kdy se u nich objeví jakékoliv krvácení mimo menstruační cyklus. V tomto případě je vhodné co nejdříve kontaktovat svého gynekologa, aby vás vyšetřil a určil diagnózu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelný kašel a změny hlasu

Pokud nejste nachlazení, ale často kašlete či vás trápí jiné podobné příznaky, může to být první příznak rakoviny plic – v některých případech to dokonce může souviset s rakovinou žaludku. Problém může naznačovat také změna hlasu, která vypovídá o tom, že se v hrtanu začalo něco měnit a může být tato oblast postižena patogeny. Před těmito příznaky byste měli být obzvláště na pozoru, neboť je má většina lidí tendenci zaměňovat za jiné, mnohem méně nebezpečné onemocnění. 

Svědění kůže a skvrny

Pokud dojde ke vzniku rakovinného onemocnění, váš imunitní systém se bude snažit zničit nebezpečné buňky i bakterie, a to tím, že vyšle do postižených míst bílé krvinky. Jakmile se začnou tyto složky koncentrovat, může se začít objevovat nepříjemné svědění na kůži. Tento problém lidé často ignorují, a proto je vhodné být před ním na pozoru. Obzvláště pozorní byste měli být u nově vzniklých skvrn na kůži.

Jak se před rakovinou chráníte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články