Nejčastější známky toho, že vaše tělo říká dost - JakZdravě.cz

Nejčastější známky toho, že vaše tělo říká dost

V dnešní době se mnoho lidí potýká s tím, že na sebe klade přehnané nároky. Ať už při sportu, v práci nebo prostě při vykonávání každodenních činností.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Často tak můžeme slyšet o takzvaném syndromu vyhoření, chronických stavech vyčerpanosti a fyzických neduzích, které vznikají po dlouhodobém vystavení extrémní zátěži. Bohužel žijeme ve společnosti, kde je zvykem klást na sebe i na okolí velmi vysoké nároky. Znáte to jako své boty? Dejte si pozor, abyste si neukousli příliš velké sousto. Občas není na škodu zamyslet se nad tím, jak naopak dělat méně, než pracovat víc a víc.
Jak na sobě poznáte, že už nemůžete

Člověk za běžného režimu sám dobře vycítí, že už se nemá více přepínat. Workoholik má tuto mez značně posunutou a i když si myslí, že ho nic nemůže zastavit, zpravidla se dříve nebo později začnou objevovat varovné signály, jako jsou například:

  • Problémy se soustředěním a časté změny nálad
  • Pocity vyčerpání a zmaru
  • Neustávající fyzické bolesti, ztuhlost a „ztěžklé“ tělo
  • Časté nemoci

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Mnoho lidí namáhá své tělo více než je nutné

Když své tělo přestaneme poslouchat, snaží se nám říct různými způsoby, že je čas zastavit. A někdy to může opravdu hodně bolet.  V nejhorších případech může nastat i kolaps. Mnoho lidí má bohužel pocit, že když si přiznají, že už je toho na ně moc, tak selhali. Což ovšem není pravda. Jsme jen lidské bytosti, ne roboti. Součástí naší podstaty jsou i pocity a emoce, které prožíváme.

Komu tyto stavy hrozí

Na všechny stavy spojené s vyčerpáním a zejména na syndrom vyhoření by si měli dát pozor lékaři, zdravotníci a všichni zaměstnanci pracující v záchranných složkách. Často se jim stává, že na úkor zdraví ostatních přestanou dbát a pečovat o své vlastní zdraví. Častými pocity vyčerpání trpí i učitelé, na které může časem doléhat tíha zodpovědnosti jejich povolání.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Všímejte si signálů, že se blíží problémy

Syndrom vyhoření se nevyhýbá ani profesionálních sportovcům, seriálovým hvězdám a úspěšným zpěváků. Tyto osoby jsou neustále všem ostatním na očích a o to více se snaží působit silným a důstojným dojmem, což je stojí velké množství sil. Pokud máte pocit, že se tohle v životě přihodilo právě vám, zkuste na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, co můžete dělat jinak. Jiná cesta ven nevede.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby