Pokud zpozorujete tento příznak, zpozorněte. Nejde jen o obyčejné nachlazení

Zánět mandlí je poměrně častým onemocněním, a to hlavně u dětí. Mnoho příznaků angíny však může být zaměněno za běžné nachlazení nebo chřipku a není pak adekvátně léčeno.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho onemocnění se z počátku projevuje velmi podobnými příznaky. Například náhlá horečka se běžně vyskytuje jak u angíny, tak i u chřipky. Bolest v krku a obtížné polykání je běžné u angíny i nachlazení. Všechny tři onemocnění navíc mohou způsobit i stejné viry. Na rozdíl od chřipky a nachlazení však angína většinou vyžaduje léčbu antibiotiky, proto je potřeba příznaky správně rozpoznat a v případě angíny co nejdříve navštívit lékaře.

Co je to angína

Angína je vlastně zánět krčních mandlí. Mandle se nacházejí v zadní části krku a jsou vojáky v první linii lymfatického systému, který pomáhá zbavovat tělo infekcí a udržuje rovnováhu tekutin v těle. Mandle fungují jako lapače choroboplodných zárodků, které se do těla dostávají nosem a ústy, bojují proti nim a brání jejich šíření. Angína způsobuje zduření mandlí, znesnadňuje polykání a je doprovázena nepříjemnou bolestí. 

Pokud není včas léčena, může se rozšířit do hlubších tkání a vytvořit hnisavé ložisko, které je pak potřeba chirurgicky otevřít a důkladně vyčistit. Ještě závažnějšími komplikacemi jsou revmatická horečka a postižení ledvin. Většina případů angíny je způsobena virovou infekcí, například viry způsobujícími nachlazení nebo chřipku. Některé případy mohou být způsobeny také bakteriální infekcí, obvykle kmenem bakterií streptokoka skupiny A. Někdy tedy stačí angínu vyležet, jindy se bez antibiotik neobejdete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky angíny

Mezi hlavní příznaky patří bolest v krku, obtížné polykání a horečka. Je vhodné vždy konzultovat svůj stav s lékařem a onemocnění nepodcenit.

Bolest v krku

Prvním nápadným příznakem je bolest v krku. Jelikož je toto onemocnění nejčastěji způsobeno bakterií streptokoka, obvykle je nutné užívat antibiotika. Pokud angínu způsobil virus, obejdete se samozřejmě bez nich a pomůže vám pití velkého množství vody a odpočinek. Kromě bolesti v krku, pokud jsou mandle opravdu výrazně oteklé, se mění i hlas nebo pacient není schopen vůbec mluvit.

Bolestivé, zduřelé, červené mandle

Když bakterie a viry napadnou mandle, způsobí jejich zánět a zarudnutí. V důsledku infekce mají tendenci otékat a jsou obvykle bolestivé.

Bolest uší

Bolest ucha je také častým příznakem angíny. Pokud se vaše mandle zvětšily, můžete také trpět opakovanými ušními infekcemi. 

Bílé skvrny na mandlích

Angínu snadno poznáte pouhým pohledem na mandle. Na mandlích se vám totiž  při angíně vytvoří bílý nebo žlutobílý povlak. Velmi často se na nich také objeví bílé skvrny naplněné hnisem a vše bývá doprovázeno horečkou. Mohou se objevit také zarudlé skvrny na patře.

iZdroj fotografie: Piqsels

Špatný dech a dýchání ústy

Bakteriím, které způsobují angínu, se daří na sliznicích a často způsobují nepříjemný zápach z úst. Zvětšení mandlí také ztěžuje dýchání nosem, proto si můžete povšimnout, že upřednostňujete dýchání ústy.

Příznaky angíny u mladších dětí

Zánět mandlí se obvykle vyskytuje pouze u dětí starších dvou let. Onemocnění, které je způsobeno virem, je častější u mladších dětí, zatímco bakteriální forma angíny je častější u dětí ve věku od pěti do 15 let. Zde jsou uvedeny některé příznaky, na které je třeba dávat u mladších dětí  pozor:

  • bolest v krku trvající déle než dva dny
  • obtíže s polykáním
  • slabost
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest břicha
  • dýchací potíže
  • nadměrné slinění

Co dalšího vám u angíny ulevuje?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články