Jakou kávu pít a v jakém množství? Pouze při správné konzumaci pocítíte její benefity a vyhnete se nebezpečným dopadům

Káva patří mezi oblíbené nápoje po celém světě a není se čemu divit. Je chutná, dodává energii a má pro tělo řadu výhod. Jaké je ale její denní doporučené množství?

káva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Káva je nápoj, který získal oblibu takřka po celém světě, a snad každý národ má tu svou, na kterou nedá dopustit. Nelze se však čemu divit, protože díky své chuti, rychlému dodání energie a řadě zdravotních výhod, ji oblibuje velká většina lidí. Někdo si bez tohoto nápoje dokonce nedovede představit běžné části dne, jako snídaně či odpolední pauza v práci. Jaké je však její doporučené množství a kdy se výhody pití kávy mohou změnit v negativa?

Káva, nápoj dnešního lidstva

Káva patří mezi nápoje, které jsou známé po celém světě, a existuje jen velmi malé procento lidí, kteří ji neznají, nebo ji alespoň jednou neokusili. V dnešní době je však velmi časté, že tento nápoj nahrazuje jiné a že jsou jej lidé schopni přijímat po celý den v pravidelných dávkách. Ke snídani nebo dokonce místo ní, jako nakopnutí po příchodu do práce, na odpolední pauze a k obědu, jako dopolední rest po příchodu domů, a jednu stihnou ještě před večerem jako domácí relax.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Více než cokoliv jiného je však káva nápoj, u kterého se vědci dlouhá léta nemohou shodnout, zda tělu pomáhá, nebo má naopak spíše negativní účinky. Po dlouhých sporech však vyšlo najevo, že pravdu mají obě strany a káva dokáže tělu jak pomoci, tak také uškodit. Záleží především na její kvalitě, ochucení a také na jejím denním množství.

Výhody pití kávy

I přes to, že poměrně výrazná část lidí, kteří kávu pijí, uvažují na skoncování s touto závislostí, není vše tak černobílé, jak se může zdát. I když jste tak o kávě nejspíše slyšeli již řadu nevýhod, existují také početné důvody, proč se k jejímu pití přiklonit. Kromě její lahodné chutě a rychlému dodání energie, které jsou velmi známé, existuje mnoho dalších. Které to jsou?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snižuje riziko závažných onemocnění

Nemocí je na světě dnes již tolik, že se zdravý člověk ani nenaděje, a snadno může zjistit, že některou trpí. Je proto důležité vést vždy zdravý život a snažit se vyhýbat všemu, co mu škodí. Někdy však může pomoci i na pohled obyčejný nápoj, jakým je káva. Její pití, v množství jednoho až čtyř šálků denně podle odborníků totiž snižuje riziko cukrovky, Parkinsonovy choroby, rakoviny tlustého střeva a také rakoviny prsu. Kvalitní káva může dokonce pomoci zmírnit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Dodává chuť a sílu na cvičení

Cvičení a pohyb jsou aktivity, které našemu tělu a zdraví pomáhají mnohem více, než se zdá. Občas ale nastanou chvíle, kdy je těžké se k fyzické aktivitě přinutit a radostně se pustit do toho. K tomu vám však snadno pomůže šálek kávy. Ta totiž uvolňuje endorfiny v těle a tím dojde ke zlepšení nálady a také větší energii k pohybu. Káva také zlepší váš výkon a vydržíte sportovat mnohem déle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obsahuje důležité antioxidanty

Jeden průměrný šálek kávy obsahuje více než tisíc antioxidantů, které jsou pro naše tělo nesmírně důležité a nepostradatelné. Tyto látky totiž v lidském organismu bojují proti zánětům a bakteriím, zbavují tělo škodlivých toxinů a neutralizují volné radikály, které mohou způsobovat přibírání na váze a jiné podobné nešvary. Čím více antioxidantů tedy v těle máme, tím lépe pro nás.

Dožijete se vyššího věku

Nedávná studie, provedená National Cancer Institutem odhalila, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají značně vyšší pravděpodobnost žít déle než ti, kteří kávu nepijí. Ačkoliv vědci přesně neví, čím je tato skutečnost způsobena, čísla a statistky mluví zcela jasně. Pravděpodobně se tak jedná o vysoké množství přírodních antioxidantů, které káva obsahuje. Podílet se na tom může také snižování chutě na sladké, nebo naopak dodání chuti ke cvičení, na kterých se káva podílí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podporuje zdraví jater

Ačkoliv nápojů, obsahujících kofein, existuje vícero druhů, pouze káva má jako jediná prokazatelně pozitivní účinky na zdraví a přirozenou funkci jater. Zlepšuje totiž jejich činnost a snižuje riziko cirhózy jater, rakoviny jater a také jejich celkového selhání. Krom toho podporuje i celkové trávení jako takové a zabraňuje řadě zažívacích problémů.

Podporuje mozkovou činnost

Další výhodu, kterou pravidelné pití kávy přináší, je také celkové zlepšení mozku a kognitivních schopností. Může za to kofein, který tvoří hlavní složku kávy, a který patří mezi nejčastěji užívané psychoaktivní látky na světě. Kofein totiž zlepšuje koncentraci, myšlení a schopnost řešit problémy. Krom toho navíc pomáhá také při problémech s psychikou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevýhody pití kávy

Stejně tak, jako má každá mince dvě strany, má také káva své výhody, i nevýhody. Nejlepší je tak znát obojí a sami se můžete rozhodnout, zda kávu pít, nebo nepít, a které z těchto dvou stanovišť je pro vás lepší. Základní výhody jsme si tedy již shrnuli, můžeme se tak vrhnout na opačný pól tohoto populárního nápoje, a tedy jeho negativa.

Výrazně dehydratuje tělo

Ačkoliv se to může zdát jako nesmysl, paradoxem kávy je, že přestože se jedná o tekutinu, naše tělo spíše dehydratuje. Proto čím více kávy během dne vypijeme, tím více jí z našeho těla „odebere“. Řešením však může být okamžité doplnění tekutin, kvůli čemuž se mnoha restauracích či kavárnách k šálku kávy přináší také pohár čisté vody. Pokud tedy po každé kávě vypijete patřičné (nejlépe i vyšší) množství vody, mělo by být vše v pořádku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Žloutnou po ní zuby

Další poměrně známou nevýhodou pití kávy je to, že naše zuby jsou touto tekutinou, a především její výraznou barvou, poměrně poznamenány. Z krásného a zářícího úsměvu se tak časem může stát nevýrazný a nažloutlý úsměv, který již tolik pozornosti nezíská. Pokud navíc nemáte možnost pravidelných bělících procedur, je lepší pití kávy omezit a dopřát si její menší množství.

Možné problémy během těhotenství

Stejně jako se během těhotenství nedoporučuje celá řada různých potravin, nedoporučuje se ani konzumace kávy. Ta totiž může v horších případech způsobit ztrátu porodní hmotnosti, nebo dokonce předčasné narození dítěte. Nemějte však obavy, jeden nebo dva šálky denně vašemu miminku nic neudělají, mluvíme spíše o vyšším množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přítomnost toxických složek

Není každá kávy stejná a také její zpracování se může v mnoha případech výrazně lišit. Proto pokud nakupujete kávu méně kvalitních značek, můžete se někdy setkat s přítomností neprospěšných, nebo v horším případě také toxických látek. Jedná se například o mykotoxiny, které mohou kávu jako přírodní produkt kontaminovat a snižovat její prospěšné účinky či chuť.

Vznik panických úzkostí

Stejně tak, jako je káva pro mozek a psychiku dobrá, může být také velmi škodlivá. Vědci totiž zjistili, že vysoká míra pití kávy může způsobit vznik úzkosti, a to zejména u lidí, kteří trpí panickou poruchou nebo sociální úzkostnou poruchou. U citlivějších lidí může dokonce velké množství kávy vyvolat mánii nebo také psychózu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakou kávu tedy pít a v jakém množství?

Nyní, když máme výhody i nevýhody kávy pěkně shrnuté, zůstává pouze otázka, jakou kávu tedy pít a v jakém množství. Obecně tedy platí, že nejlepší káva je ta černá, která obsahuje celou řadu přínosných složek. Musí však být kvalitně a šetrně zpracovaná a také je důležité brát zřetel na její celkové zpracování u vás doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skladujte ji tedy v suchu a vždy zavřenou, aby nenasála vlhkost a škodlivé látky ze vzduchu. Poctivě ji vždy namelte a často měňte filtr na vašem kávovaru. Co se týče dochucení, lepší je volit kávu bez mléka či smetany a s co nejmenším podílem cukru. A množství? Jak bylo zmíněno, ideální je jeden až čtyři klasické nebo menší šálky. S vyšším počtem se poté zvyšují také negativa. Pokud si však nejste jistí, kolik je to kofeinu, můžete vyzkoušet různé kofeinové tabulky, který vám váš příjem hravě spočítají.

Jaký je váš názor na pití kávy? Dejte nám vědět do komentáře.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články