Klouby vás mohou bolet z různých důvodů. Ať už je ale příčinou bolesti úraz nebo artritida, některé potraviny a změny návyků vám mohou výrazně ulevit.
Bolesti kloubů nejsou jen projevem změn v těle souvisejících s věkem. Poškození kloubů může být způsobeno například úrazem. Výživová specialistka Rachel Link, M.S. radí, jaké prostředky a postupy vám mohou pomoci při bolestech kloubů a co je vhodné zařadit do svého jídelníčku, abyste snížili zánět, posílili kostní tkáň a zlepšili svůj celkový stav.
Bolest kloubů
Bolest kloubů může být způsobena sportovním zraněním, artritidou nebo osteoartrózou. Způsobuje závažné potíže a snižuje kvalitu života. Neexistuje žádná speciální dieta, která by tento problém stoprocentně odstranila. Zařazení určitých potravin do jídelníčku však bolestivý stav zmírní. Bolesti kloubů trápí častěji ženy než muže a trpí jimi lidé již v poměrně mladém věku, často od 40 let. Ideální je bolestem předcházet, ale můžete je zmírnit, i když už se potíže dostaví. Věnujte pozornost následujícím doporučením:
- Hýbejte se: Přiměřená fyzická aktivita může pomoci snížit hmotnost a normalizovat kloubní výživu. Může jít o ranní cvičení, fitness lekce nebo skupinové lekce. Plavání je ideální, protože méně zatěžuje klouby.
- Dodržujte pitný režim: Pijte denně dostatek vody, alespoň 2 litry, ideálně o něco více. Hydratace je důležitá pro celé tělo, včetně kloubů – chrupavka se skládá z 90 % vody.
- Udržujte zdravou hmotnost: Snížení hmotnosti v případě nadváhy či obezity je pro stav kloubů zásadní. Rozdíl poznáte již při shození několika kilogramů. Snažte se proto hýbat a dodržovat zdravý, vyvážený jídelníček.
- Noste pohodlnou obuv: Jakkoli dobře mohou vysoké podpatky či balerínky vypadat, kloubům jejich nošení příliš neprospívá. Vyměňte je raději za pohodlné boty s dostatkem místa na prsty. Vaše nohy vám budou vděčné.
Nejužitečnější potraviny pro zdravé klouby
Bolest kloubů je nejčastěji způsobena zánětem. Naštěstí existuje mnoho potravin, které mohou zánět zmírnit, a tudíž i zmírnit bolest. Podle jednoho průzkumu 24 % osob trpících bolestmi způsobenými revmatoidní artritidou uvedlo, že na závažnost jejich příznaků má vliv právě strava.
Vývar z kostí
Pomalu vařený silný vývar z kostí zmírňuje záněty a bolesti kloubů spojené s autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida.
Ovoce, bobuloviny
- Některé druhy ovoce také napomáhají zmírnit bolesti kloubů, patří mezi ně například:
- Hrozny: Mají schopnost zmírňovat záněty a bolesti kloubů, protože obsahují proanthokyanidin.
- Citrusy: Citrusové plody obsahují velké množství vitamínu C a zabraňují zánětům a bolestem kloubů.
- Třešně: Třešňová šťáva také pomáhá snižovat zánět.
Zelenina, luštěniny
Následující druhy zeleniny a luštěnin patří mezi ty nejúčinnější:
- Špenát: Špenát je plný antioxidantů. Mezi jeho složky patří kaempferol, který snižuje zánět, bolest a brání rozvoji osteoartrózy.
- Brokolice: Brokolice obsahuje sulforafan, který zmírňuje bolesti kloubů a omezuje bolestivé projevy revmatoidní artritidy.
- Česnek: Má protizánětlivé účinky a zabraňuje progresi osteoartrózy, kromě toho má schopnost normalizovat krevní tlak a riziko srdečních problémů.
- Červené fazole: Fazole mají vysoký obsah vlákniny a pomáhají snižovat C-reaktivní protein. Tato plodina obsahuje bílkoviny, kyselinu listovou, železo (Fe), hořčík (Mg) a draslík (K), které posilují imunitu.
Koření a čaje
Koření, jako je šafrán a kurkuma, působí protizánětlivě a zmírňuje příznaky artritidy. Látka krocin obsažená v šafránu má antioxidační a antiproliferativní účinek na bolesti kloubů. Kloubům prospívá teké:
- Zázvor: Ulevuje bolestivým kolenním kloubům.
- Zelený čaj: Obsahuje protizánětlivou látku polyfenol, která zmírňuje bolest. A epigalokatechin-3-gallát, který je v tomto bylinném přípravku obsažen, brání destrukci kloubů u pacientů trpících revmatoidní artritidou.
Další potraviny
Mezi další potraviny, které prospívají kloubům, patří:
- Tučné ryby: Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin.
- Nízkotučné mléčné výrobky: Obsahují vápník a vitamín D, které posilují kosti a imunitu.
- Ořechy: Vlašské ořechy, pistácie a mandle obsahují vápník, hořčík, vitamín E, bílkoviny a kyselinu alfa-linolenovou, která posiluje imunitní systém.