Průjem, únava a slabost: Tváří se nevinně, může jít ale o onemocnění jater

Nemoci jater mohou vyústit v život ohrožující stav. Jejich narušená funkce se projevuje širokou škálou příznaků. Některé jsou nenápadné, jiné na první pohled jasné.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Játra jsou životně důležitý orgán. Pokud nefungují správně, objeví se celá řada symptomů, které souvisí s jejich nedostatečnou funkcí. Nemusí se ale objevit všechny a už vůbec nemusí být do očí bijící. Někdy se projeví pouze zažívacími obtížemi, neustálou únavou a slabostí. I to by měl být podle interního lékaře Youssefa (Joe) Solimana důvod si nechat játra zkontrolovat.

Když játra nepracují správně

Játra mají mnoho úkolů. K nim patří také odstraňovat z těla škodlivé látky včas, aby nepoškodily mozek. V případě, že tuto úlohu plní omezeně nebo vůbec, dochází k hromadění toxinů v těle. Ty ovlivňují mozek, takže se dostaví poruchy kognitivních funkcí, únava, slabost, změny nálad a poruchy spánku. Objeví se také nevolnost, zvracení a zápach z úst.

Když játra selhávají, dochází k jejich zvětšení v pravém podžebří. K tomu se přidružuje pocit plnosti, ztráta chuti k jídlu a může se objevit i voda v břišní dutině. Protože za normálních okolností játra tvoří žluč, která tráví tuky a odchází do stolice, projeví se změny také v barvě a konzistenci vašich produktů. Stolice bude světlá a mastná, může být i průjmovitá. Může se v ní objevit také krev.

Kůže jako hlavní ukazatel

Onemocnění jater se nejčastěji projevuje na kůži. Je to také místo, kde si změn všimnete nejdříve. Které příznaky by vás měly dohnat na kontrolu k lékaři?

  • Špatná kvalita kůže. Pokožka je najednou tenká a velmi snadno dojde k jejímu poškození.
  • Suchá pokožka, kterou se nedaří hydratovat ani krémy a výrazně svědí.
  • Ekzém, který nesouvisí s alergií a stále přetrvává.
  • Nažloutlá barva kůže v důsledku hromadícího se žlučového barviva v těle. Žlutavé zbarvení se často objevuje také na očních bělmech.
  • Jaterní skvrny na obličeji, které vypadají jako tmavé skvrny. Nejčastěji se objevují na čele, horním rtu a bradě.
  • Zčervenání dlaní a chodidel může také ukazovat na jaterní poruchu.
Mladá žena škrábající si svědivou vyrážku na dekoltu iZdroj fotografie: Freepik
Kvalita kůže, její barva a konzistence hodně napovídá o stavu jater

Jak se chránit před onemocněním jater?

V první řadě je třeba držet se zdravého životního stylu, jíst hodně ovoce a zeleniny. Klíčový je také dostatek pohybu, vyhýbat se většímu množství alkoholu, nekouřit a nebrat drogy. Myslete také na udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Vyhýbejte se chemikáliím, které jsou obsažené v aerosolu různých čisticích prostředků, postřiků na hmyz a některých osvěžovačů vzduchu.

V neposlední řadě dbejte na bezpečný sex. Docházejte na preventivní prohlídky a nechte si při nich zkontrolovat jaterní enzymy a krevní obraz. Proti některým hepatitidám existuje vakcína. Doporučuje se hlavně rizikovým osobám a osobám pracujícím ve zdravotnictví. Můžete zkusit také domácí očistu jater.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nemocemi jater?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články