Nemocné ledviny nebolí a projevují se různými příznaky. Nenápadné symptomy lze pozorovat již při začátku onemocnění

V dnešní uspěchané době často ignorujeme signály, které nám naše tělo vysílá, případně nevíme, co se nám snaží naznačit. Ledviny jsou naprosto zásadní orgán pro správné fungování lidského organismu, a tak jsme pro vás sestavili 10 nejčastějších příznaků, které vám signalizují, že vaše ledviny nefungují správně.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Samozřejmě pokud trpíte některým z níže uvedených problémů, neznamená to automaticky, že máte nemocné ledviny. Ovšem pokud na vás sedí více příznaků, měli byste zpozornět.

Problémy se spánkem

Pokud vaše ledviny nefungují správně, znamená to, že toxiny nelze vylučovat močí, a zůstávají tedy ve vaší krvi. Zvýšená hladina toxinů v těle poté ztěžuje vaše usínání. 

Bolesti hlavy, únava a celková slabost

Zdravé a správně fungující ledviny přispívají k tvorbě červených krvinek, které přenášejí kyslík. Pokud máte ledviny nemocné, bude se vám v těle tvořit méně červených krvinek, a budete tedy s největší pravděpodobností cítit větší únavu.

Máte suchou a svědivou pokožku

Svědění a suchá kůže svědčí o neschopnosti ledvin udržovat správnou rovnováhu minerálů a živin, což může z dlouhodobého hlediska vést k onemocnění kostí a ještě většímu onemocnění ledvin.

Kovová chuť v ústech

Když se toxiny hromadí v krvi, mění chuť jídla a zanechávají kovovou chuť v ústech. Dalším příznakem mnoha toxinů v krvi je zápach z úst. Navíc se může objevit úplná ztráta chuti k jídlu, což může vést k nezdravému úbytku hmotnosti.

Dušnost

Souvislost mezi onemocněním ledvin a dušností je způsobena dvěma faktory. když je funkce ledvin poškozená, přebytečná tekutina v těle cestuje do plic. Také nedostatek červených krvinek (viz bod 9) přispívá k dušnosti.

Otoky kotníků, nohou a paží

Přebytečná tekutina v těle vede k retenci sodíku, která způsobuje otoky kotníků, nohou a rukou. Pozor, otoky v dolních částech těla mohou také signalizovat problémy se srdcem a játry.

Bolesti zad a nohou

Selhání ledvin může vést také k bolesti zad a nohou. Ty mohou být způsobeny cystami ledvin, což jsou velké vaky naplněné tekutinou, které jsou výsledkem polycystického onemocnění ledvin.

Vaky pod očima

Prvotním příznakem poškození filtračního systému ledvin je bílkovina v moči, která může vést k otokům kolem očí. Otoky kolem očí lze připsat skutečnosti, že z vašich ledvin uniká velké množství bílkovin do moči, místo toho, aby byly zadržovány a distribuovány po celém těle.

Vysoký krevní tlak

Váš oběhový systém a ledviny jsou na sobě navzájem závislé. Ledviny mají malé nefrony, které filtrují toxiny a přebytečné tekutiny z krve. Pokud jsou vaše cévy poškozené, nefrony, které filtrují vaši krev, nemusí dostat dostatek kyslíku a živin. To je důvod, proč je vysoký krevní tlak druhou hlavní příčinou selhání ledvin.

Problémy s močením

Vaše ledviny jsou zodpovědné za produkci moči a eliminaci toxinů, právě prostřednictvím moči. Změny frekvence močení, zápachu a barvy moči byste tedy neměli ignorovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Pes vyl na hlubokou jámu a odmítal se odsud hnout. Když se kolemjdoucí podíval dovnitř, zděsil se a ihned vyrazil na záchrannou akci
Události247
Události247
Vánoce bez bramborového salátu? I to je možné. Brzy má totiž ve velkém zdražit potravina, která je pro jeho výrobu nezbytná
VědaŽivě
VědaŽivě
Zajímá vás ekologie a dlouhodobá udržitelnost civilizace? Čerpejte informace z ověřených zdrojů
adbz
adbz
Sedáky v kuchyni vám umožní snížit teplotu v místnosti