Zkontrolujte alarmující signály, zda si čistíte zuby příliš tvrdě a nevědomky si ubližujte. Svůj chrup můžete nenávratně poškodit

Každý zubař vám řekne, že nejdůležitější na péči o zuby je volba zubního kartáčku. Špatný výběr může váš zářivý úsměv vystavit nebezpečí nebo ho úplně zničit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hodně lidí si myslí, že k odstranění zubního plaku je potřeba používat hodně tvrdý kartáček na zuby. To ale rozhodně není pravda, protože zubní plak je tak měkký, že ho můžete odstranit pouhým hadříkem. Nejde tedy o tvrdost kartáčku, ale spíš o důkladné čištění ve všech místech úst. Máme pro vás 4 ukázky toho, jak si nejčastěji lidé čistí zuby špatným způsobem.

Vaše dásně začínají ustupovat

Každý zub je chráněn sklovinou, která může být nadměrně tvrdým čištěním poškozená. A když už máte poškozenou sklovinu, je jen otázkou času, kdy vám začnou ustupovat dásně a vystavovat tak kořeny zubů vážnému nebezpečí. Podle zubařů se tento problém týká až 20 % celosvětové populace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Máte příliš citlivé zuby

Je to vlastně podobné jako u ustupujících dásní. Zuby mohou být citlivé, když je poškozená sklovina. Problémem pak je, že kořeny zubů zůstávají nechráněné a jejich nervy jsou vystavené vnějším podnětům. Jestliže vás bolí pít teplé nebo studené nápoje, pak musíte navštívit svého zubaře. Je třeba začít si čistit zuby klidněji, měkčeji a pomaleji.

Štětinky zubního kartáčku jsou opotřebované

Opotřebovaný kartáček je nejčastější příčinou toho, že si opět zuby čistíte příliš tvrdě. Pokud váš kartáček po pár týdnech vypadá, že ho můžete vyhodit, měli byste v čištění trošku přestat tlačit. Nebo ještě lépe, kartáčku se opravdu zbavit. Tak jako tak je nutné zubní kartáčky vyměňovat nejméně každé 3 – 4 měsíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zuby v blízkosti dásní nejsou moc bílé

Důvod, proč jsou vaše zuby tmavší u dásní, je ten, že už nejsou chráněné. Když dásně začnou ustupovat, zuby se začnou více ukazovat, hlavně ta část, která byla schovaná za dásní. Proto jsou žluté nebo trochu tmavší. Bohužel nejde jen o kosmetický problém týkající se vašeho úsměvu, tento stav může vést k vážným zdravotním problémům.

Řešením je použít kartáček s měkkými štětinami

Zubům neškodí jen to, že na ně při čištění tlačíte, ale také kvalita zubního kartáčku je velice důležitá. Je třeba zvolit kartáček s měkkými štětinami. Zubní kartáček byste měli držet pod úhlem 45 stupňů a jemně čistit tam a zpět. Vyplatí se do kartáčku investovat a koupit ho ve specializované prodejně, kde vám i poradí, protože tyto zdánlivě zbytečně utracené peníze vám pomohou, aby vaše zuby zářily i ve vysokém věku.

Použijte elektrický zubní kartáček

Elektrický kartáček má tu vlastnost, že vás upozorní, když vyvíjíte příliš velký tlak. Světlo na něm se změní ze zelené na červenou a začne vydávat jiný zvuk. Musíte se tedy ujistit, že váš kartáček svítí zeleně, protože to je důkaz, že čištění provádíte správně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
,

Nedržte kartáček celou rukou

Nesmíte držet kartáček celou pěstí, protože tím ztrácíte kontrolu nad tím, jakou silou zuby čistíte. Když ale budete kartáček držet jako pero, budete na zuby vyvíjet ten správný tlak. Štětiny se totiž musí dostat mezi všechny zuby, ne jen na jejich povrch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvolte správnou zubní pastu

V poslední řadě je potřeba, aby vaše zubní pasta byla přiměřeně abrazivní. Vysoce abrazivní pasta je schopná odstranit sklovinu z vašich zubů, a to určitě není vaším cílem. Když chcete zjistit, jak moc abrazivní je vaše pasta, vezměte si alobal a vetřete do něj malé množství pasty. Poté jej důkladně opláchněte vodou a uvidíte, jestli se na něm utvořili škrábance. Počet a síla škrábanců vám urči, jak abrazivní zubní pasta je.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články