Používání alobalu může být zdraví škodlivé

Nesprávné používání alobalu při vaření představuje vážné zdravotní riziko

Používání hliníkové fólie při přípravě pokrmů může mít mnoho nežádoucích účinků pro naše tělo a zdraví. Vyvarujme se proto několika věcí.
i Zdroj fotografie: depositphotos.com

Alobal, nebo také jinak hliníková fólie, je neodmyslitelným doplňkem v kuchyni a častým pomocníkem při přípravě různých pokrmů. Jeho používání může mít ale mnoho nežádoucích účinků, které mohou vést až k závažným zdravotním komplikacím. Čeho bychom se při přípravě jídla měli vyvarovat a proč jej v kuchyni nepoužívat?

Alobal jako zdroj zdraví škodlivých látek 

Nejčastější využití nachází hliníková fólie neboli alobal, právě tam, kde je to nejméně vhodné – v kuchyni. Například jako pokrytí pekáče v troubě, nebo různého jiného nádobí na jídlo. Nedávný výzkum ale přinesl překvapivé výsledky. Pokud připravujeme pokrmy za pomoci alobalu, svému zdraví tím způsobujeme velké škody. Ten totiž vylučuje mnoho tělu nebezpečných látek. 

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Může být nebezpečnější, než se zdá 

Ač se to možná na první pohled příliš nezdá, alobal je v kuchyni nebezpečnější, než si myslíme. Jedná se totiž o neurotoxický těžký kov, který poškozuje mozek. Vystavení tomuto kovu totiž může vést k nástupu Alzheimerovy choroby, ke ztrátě paměti, nebo dokonce k duševnímu zhroucení. Vědecké posudky dokonce poukazují i nad možností ztráty kontroly nad svým tělem. 

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Látky vylučované hliníkovou fólií negativně ovlivňují rovněž kosti, ve kterých se tento kov může hromadit a přebírat tak prostor pro vápník, který je pro jejich správnou pevnost a odolnost velmi důležitý. V neposlední řadě může vdechování hliníkových mikro částic poškozovat také plíce a vést dokonce až k plicní fibróze. 

Rozhoduje i teplota

Pokud používáte alobal jako pomůcku při pečení pokrmů v troubě, důležitá je i samotná teplota. Čím je totiž vyšší, tím více se škodlivé látky přenášení na jídlo. Na základě zjištění výzkumného pracovníka Dr. Essama Zubaidy může jedno jídlo připravené za pomoci alobalu obsahovat až 400 mg hliníku. Podle Světové zdravotnické organizace by ale maximální množství v těle člověka mělo být 60 mg. 

70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 178 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce letu bojovým letounem, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů