Návyky, kvůli kterým můžete oslepnout | JakZdravě.cz

Zvyky, které vedou k poškození zraku, tvorbě vrásek, a dokonce oslepnutí. Odborníci varují před těmito běžnými činnostmi

Mnohdy si ani neuvědomíte, že věci, které děláte každý den, mohou mít nepříznivý vliv na váš zdravotní stav. Je třeba dávat si pozor zejména na oči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Právě zíráte na obrazovku vašeho počítače. A je dost možné, že nevíte o jedné věci, kterou můžete udělat, abyste chránili svoje oči. Faktem je, že díky očím jste schopni vlastně dělat všechno a je třeba o ně pořádně pečovat. Dieta, zdravý životní styl a dobrá hygiena očí jsou opravdu hodně důležité pro zachování správného zraku. A také je třeba dát si pozor na pár špatných návyků, které by mohly ohrozit vaše oči.
Až moc se sluníte

Nezáleží na tom, kde žijete nebo na ročním období, ale dlouhodobé vystavování se slunci je opravdu hodně nebezpečné pro vaše oči. Všichni vědí o důležitosti opalovacích krémů a nanáší je ve velké míře na pokožku, ale na ochranu očí moc lidí nedbá. Je třeba nosit přes léto velké klobouky a sluneční brýle, které blokují UV záření a tím chrání vaše oči. Nezapomeňte u slunečních brýlí zkontrolovat štítek.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jíte až moc nezdravě

Nějaké diety vašemu zdraví škodí a jiné zase pomáhají. Rafinované a zpracované potraviny mají v těle, a tedy i v očích, zánětlivé účinky. A chronický zánět může poškodit oči a způsobit zhoršené vidění. Do svého jídelníčku přidejte bílkoviny, ovoce a zeleninu. Společně s libovým masem , tučnými rybami, celozrnnými produkty a mléčnými výrobky poskytují očím potřebnou podporu, aby nedošlo k jejich poškození.

Moc dlouho koukáte do obrazovek

Mnoho očních lékařů tvrdí, že pokud se celý den díváte na telefon nebo obrazovku počítače, měli byste provádět pravidlo 20 minut. Každých 20 minut odvraťte zrak od obrazovek a dalších 20 se soustředěně dívejte před sebe. Nezapomínejte každou chvilku pravidelně mrkat, protože mrkání je zásadní pro čištění povrchu oka. Studie prokázaly, že při používání digitálních zařízení, je potřeba mrkání o hodně nižší.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Používáte prošlé líčení

Jelikož se make-up docela často dostává do kontaktu s očima, používání prošlého líčení neznamená nic jiného, než že se do očí dostane velké množství bakterií. Oční make-up byste měli pravidelně měnit, říká se, že ideálně jednou za 3 měsíce. Také byste nikdy neměli chodit spát a mít nalíčené oči, vždy se odličujte.

Protíráte si oči

Když vám vaše maminka říkala, ať neděláte obličeje, protože vám to zůstane, tak trošku měla pravdu. Tření očí vede k tmavým kruhům pod očima a otokům. Také způsobuje předčasné stárnutí pokožky a vznik vrásek. To znamená jediné, ruce pryč! Snažte se se co nejméně dotýkat rukama okolí očí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Kouříte

Kouř, který se vám při kouření dostane do očí je nejen hodně nepříjemný, ale také docela nebezpečný. Bylo prokázáno, že například šedým zákalem onemocní častěji kuřáci než nekuřáci. V tom nejlepším případě budete mít pouze zarudlé oči, které budou trošku štípat. Pokud jste ještě nepřestali kouřit, měli byste to okamžitě udělat.

Málo spíte

Pokud se v noci pořádně nevyspíte, může to urychlit proces stárnutí. Málo spánku může vést k podlitým očím, tmavým kruhům pod očima a dokonce i rozmazanému vidění. Po nějaké době můžete pozorovat prasklé žilky v očích a suché oči, které vás budou svědit a pálit. Není nic lepšího než pořádný spánek.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Máte špatnou hygienu

To nejjednodušší, co můžete pro svoje oči udělat, je dodržovat základní pravidla hygieny. To znamená mít čisté ruce a pravidelně si je mýt. Špatná hygiena většinou vede k problémům s očima, jako je třeba infekce. Abyste toto riziko snížili, měli byste si často mýt ruce, abyste snížili riziko přenosu bakterií do očí. Pokud nosíte čočky, měli byste každé 3 měsíce vyměňovat pouzdro od nich.

Při plavání nepoužíváte brýle

V bazénu nechce mít asi nikdo otevřené oči, protože je to dost nepříjemné. Lidské oči nejsou určeny k tomu, aby fungovaly pod vodou, a proto vidíte vše rozmazaně, když je v ní otevřete. A také je dobré se zamyslet, co se asi tak do vody v bazénu dostane. Chemikálie jako chlór, opalovací krém, pot nebo moč mohou přijít do kontaktu s vašima očima. Při plavání byste měli vždy používat plavecké brýle.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepoužíváte ochranné brýle

Je fakt, že až k polovině poranění očí dochází doma. A to kvůli nedostatečné ochraně očí. Mezi nebezpečí pro oči patří chemikálie nebo třeba rozpálený tuk při vaření. Jasně, při vaření asi nebudete používat ochranné brýle, ale při vrtání a používání různých chemikálií byste určitě měli.

Nepijete dost vody

Je důležité dodržovat hydratované i vaše oči. Když povrch oka není hydratovaný, může se stát, že začnete vidět dost rozmazaně. Důležitá je zdravá strava, pití velkého množství vody a také dělat přestávky při čtení. Pokud to nestačí, kupte si v lékárně takzvané umělé slzy a použijte je dvakrát až šestkrát denně. Pokud ani to nepomůže, zvažte návštěvu svého lékaře. Stává se vám občas, že vidíte rozmazaně?

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů