Starý trik, jak se vyhnout klíšťatům: Kromě vhodného oblečení a repelentu využijte přírodního zákona

Klíšťata nepatří mezi oblíbené tvory. Má je ráda snad jen jejich vlastní matka, ale ani to nikdo neví. Jsou totiž přenašeči nebezpečných nemocí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Procházky přírodou jsou často spojeny s tím, že si domů přinesete nezvaného hosta – klíště. Nachází se obvykle ve vyšší trávě. Když jí procházíte, stačí mu, aby si na vás přelezlo a přisálo se. Kromě lymské boreliózy klíšťata přenášejí také klíšťovou encefalitidu a ještě dalších několik méně známých nemocí. Lékař Arun Venkatesan, MD, Ph.D. je profesorem neurologie a odborníkem na infekční a autoimunitní encefalitidu.

Jak se ochránit před klíšťaty

Dalo by se říct, že nejlepší ochrana před útoky klíšťat, je nechodit nikam od přírody. Zejména tam ne, kde je vysoká tráva. Pravda ale je taková, že klíšťata žijí nejen v lesích, na loukách, ale často na ně narazíte i v městském parku nebo v bytové zástavbě, protože si je odtamtud přinese váš pes, když ho venčíte. Před klíšťaty se prostě schovat nelze. Jedině, že by člověk nevytáhl paty z domu.

Myslete na svůj šatník

Než vyrazíte na výlet do lesa, patřičně se oblečte. Nejlépe uděláte, když si vezmete dlouhé nohavice a zapomenete na šortky nebo sukni. Tričko by mělo krýt ramena. Kotníkové ponožky nechte doma a místo nich si vezměte klasicky dlouhé a natáhněte je přes kalhoty. Vhodnější barva oblečení do lesa je světlá, protože na nich klíště snadno rozpoznáte. Čím hladší bude materiál oblečení, tím lépe. Na něm se nemá klíště jak dobře zachytit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Klíšťata žijí především ve vysoké trávě, mají rády vlhko a stín

Když budete v lese nocovat

V současné době je oblíbené přespávání v lese. Má to své kouzlo i zápory. Až si budete vybírat místo pro spaní, volte takové, které je v blízkosti mraveniště. Mravenci se klíšťaty živí, takže se jim klíšťata snaží širokým obloukem vyhnout. Dá se říct, v okruhu 20 metrů od mraveniště se moc klíšťat pohybovat nebude.

Když se vám nepodaří mraveniště najít, tak byste měli mít u sebe aspoň jablečný ocet, kterým se namažete a který klíšťata odpuzuje. Nebo si koupíte repelent v drogerii a budete ho s sebou brát na výlety.

Jaké jsou vaše metody ochrany před klíšťaty?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články