Oči jsou indikátory mnohých chorob | JakZdravě.cz

Oči jako zrcadlo vašeho zdraví, odhalí s předstihem i smrtelné nemoci. Všimněte si jedné z 8 známek objevujících se v každém věku

Zrakové problémy mají nespočet příčin. Mezi ně patří cukrovka, mrtvice či žloutenka. To, že signály vysílané očima začnete řešit včas, vám může zachránit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problémy se zrakem mohou mít různé příčiny. Způsobovat je mohou jak samotné poruchy zraku, tak i onemocnění, která se zrakem nesouvisí. Některé choroby se totiž projevují mimo jiné špatným či rozmazaným viděním. Nemoci si tak můžete všimnout hned v raném stádiu, a když bude okamžitě léčena, může vám to zachránit život. Dbejte na zdraví svých očí a neignorujte jakékoli jejich bolesti, pálení či zarudnutí.
Postupné a dlouhodobější rozmazané vidění

Postupné rozmazávání vidění může být signálem, že se u vás rozvíjí cukrovka. Když diabetes není léčena a není regulován inzulín, je možné, že se objeví takzvaná diabetická retinopatie. Ta se projevuje zvýšenou propustností malých cév, což může způsobit poškození sítnice v oku. Tím pádem se vidění stává neostré a rozmazané. Je zapotřebí okamžitě nasadit medikaci.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Okamžité a náhlé rozmazané vidění

Tento stav signalizuje zhoršený průtok krve do oka či do mozku. V horších případech to může být i známka něčeho vážnějšího, než je jen chvilková nevolnost. Potom je třeba zavolat lékařskou pomoc, aby nedošlo k trvalým poškozením, ba dokonce ke smrti. A i přestože stav rozmazaného vidění po pár minutách úplně zmizí a zrak se obnoví, je lepší lékaře navštívit i tak. Je potřeba vyloučit migrény, ale hlavně mozkovou mrtvičku.


iZdroj fotografie: Freepik

Ostatně právě po mozkové mrtvici se velmi často stává, že se vám poškodí periferní vidění nebo budete mít výpadky zorného pole. A jestliže se včas nedostanete do rukou specialistů, zrakové poškození zůstane trvalé.

Rohovkový oblouk a usazeniny po obvodu rohovky

Bělavé, šedavé či nažloutlé usazeniny po obvodu rohovky jsou obvykle spojeny se zvýšenou hladinou cholesterolu. Objevuje se u lidí, kteří si vysoký cholesterol způsobili svou životosprávou, ale i u těch, kteří predispozice k ní jednoduše zdědili. Tento takzvaný duhovkový arcus může mít více příčin, a proto je nutné všechny řádně prošetřit. Kromě vlivu cholesterolu může jít o projev vysokého krevního tlaku. A ten je opět nutné začít léčit co nejrychleji. nutné rychle léčit.


iZdroj fotografie: Pixabay

Pokleslá a povislá horního víčka

Příčin toho problému je nespočet. Stačí obyčejná únava nebo vyšší věk. Ale může jít i o vážnější problém, jako je myasthenia gravis. Toto onemocnění je vlastně autoimunitní porucha, která způsobí špatný přenos vzruchů mezi nervem a svalem. Ve výsledku jsou svaly slabé, někdy dokonce zcela nefunkční. Přičemž postiženo nemusí být jen horní víčko, ale celé svalstvo obličeje a krku. Začne se vám hůř mluvit, polykat i kousat, takže v tomto případě onemocnění poznáte snadno.

Žluté bělmo v očích

Toto je nejčastěji signálem problémů s játry. Společně se zažloutnutím kůže je zabarvené bělmo hlavním příznakem infekční žloutenky. Žloutnutí kůže i bělma je způsobeno zvýšenou hladinou bilirubinu. Ten je totiž nadměrně produkován v případě, že jsou játra poškozená či zanícená. Na vině může být nevhodná strava, alkohol, rakovina nebo infekce. Játra si rozhodně opatrujte a dbejte jak na stravu, tak na přiměřené množství alkoholu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepříjemné cukání v očním víčku

Cukání v oku se objevuje velice často. V 95 % případů je to pouze neškodný stav způsoben únavou či konzumací alkoholu nebo kofeinu. Také kouření může být příčinou. Je velice neobvyklé a ojedinělé, že je škubající oko zapříčiněno poruchami nervového systému, ale i to se stává, zejména u roztroušené sklerózy. Tu je nutné opět okamžitě léčit, jinak může dojít k nevratným poškozením nejen zraku, ale nervového systému celkově.

Zhoršené vidění v šeru a ve tmě

Pokud vidíte špatně při slabém osvětlení, nemusíte se ničeho děsit. Ve většině případů to není známkou ničeho závažného. Obvykle jde pouze o aktuální nedostatek vitaminu A. Hladinu Áčka je tedy potřeba zvednout, a to buď pomocí doplňků stravy nebo jeho zvýšeném přísunem ve stravě. Zdrojem tohoto vitaminu jsou batáty, hovězí játra, špenát, mrkev, a také dýně.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů