Začíná bolestí, může skončit slepotou: Proč oční opar vzniká, příznaky a jak ho léčit

Pásový opar se projevuje výsevem puchýřů a většinou přirozeně sám odezní během čtyř týdnů. Ovšem v případě puchýřů v okolí očí nebo přímo v oku navštivte ihned lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oční pásový opar je vážné virové onemocnění, které může zpočátku připomínat běžné nachlazení, upozorňuje lékařka Avi Varma, M.D. Brzy se ale dostavují příznaky charakterizující právě tuto nemoc, při které byste měli co nejdříve navštívit lékaře, aby se předešlo komplikacím a trvalým následkům.

Pásový opar

Pásové opary jsou způsobené reaktivací viru Varicella Zoster. Při prvním kontaktu těla s tímto virem vznikají plané neštovice, ale i po jejich vyléčení zůstává nadále ukrytý v nervovém systému a může se kdykoliv aktivovat. Oční pásový opar se projevuje především na kůži v okolí očí, ale může postihnout i samotné oko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktivace viru Varicella Zoster

Pásový opar se může objevit u kohokoliv, kdo již prodělal plané neštovice. Není jisté, co je hlavní příčinou aktivace viru, ale nejčastěji k ní dochází v důsledku oslabené imunity, například u starších osob, při vážném onemocnění nebo při užívání imunosupresiv. Může se projevit i při fyzickém nebo psychickém vyčerpání a silném stresu. Průběh a příznaky se mírně liší dle postižené oblasti. Při šíření viru v trojklanném nervu může vzniknout již zmíněný pásový opar oka.

Příznaky očního pásového oparu

Nejprve může člověk pociťovat příznaky podobné nachlazení, jako je celková slabost, bolest hlavy a kloubů a zvýšená tělesná teplota. Typickým projevem očního pásového oparu je výsev puchýřů na kůži v okolí oka, a to hlavně na spáncích, čele a očních víčkách v oblasti, kudy probíhá trojklanný nerv. Puchýře jsou naplněny velmi infekční tekutinou. Vyrážka se může objevit také přímo v oku, kde způsobí bolest, podráždění a zarudnutí očí, slzení, rozmazané vidění a citlivost na světlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po pár dnech puchýře mizí a zanechávají strupy. K úplnému zahojení dochází přirozeně během dvou až čtyř týdnů, přesto je při očním pásovém oparu nezbytné včas vyhledat lékaře, protože při postižení očních struktur může způsobit vážné trvalé následky. Komplikacemi jsou nejvíce ohroženy osoby s velmi oslabeným imunitním systémem, jako jsou staří lidé nebo onkologičtí pacienti

Komplikace očního pásového oparu

Postižení oka je pociťováno jako velmi bolestivé, vzniká otok víček a může dojít k poškození zasažených struktur, lézím, glaukomu, jizvení, odchlípení sítnice a v nejvážnějším případě až ke slepotě. Při šíření viru do nasociliárního nervu se objevují puchýře i na hřbetě nosu, známé jako Hutchinsonovo znamení. I v případě včas zahájené léčby a úspěšném zahojení mohou někteří lidé v důsledku poškození nervů nadále pociťovat bolest, která v mnoha případech postupně vymizí, avšak může též přejít do chronické neuralgie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba očního pásového oparu

Hned při prvním podezření na oční pásový opar je nezbytné vyhledat očního lékaře, který vykoná potřebná vyšetření. Základní léčbou je podávání antivirotik. Lékař může ale ordinovat i jiné léky, například léky proti bolesti nebo antibiotika při bakteriální superinfekci. Ke zmírnění příznaků se užívají i běžné domácí prostředky, především chladivé obklady. Čím dříve se začne oční pásový opar léčit, tím nižší je riziko komplikací.

Prevence očního pásového oparu

Oční pásový opar je poměrně málo nakažlivý a k jeho přenosu je nutný přímý kontakt s puchýři. Nejčastěji dochází k přenosu pásového oparu na osoby, které dosud neprodělaly plané neštovice. U nich však dojde k primoinfekci, která se projeví právě neštovicemi. Konkrétně očním pásovým oparem jsou ohroženy pouze velmi oslabené osoby. V současné době existuje proti viru Varicella Zoster očkování, jenž se doporučuje hlavně těhotným ženám a dospívajícím či dospělým osobám, které neprodělaly plané neštovice v dětství.

Jak byste postupovali při podezření, že máte pásový opar?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články