Jak se projevuje leukémie: Jedním z příznaků je obyčejná bolest hlavy

Leukémie se projevuje řadou příznaků od méně závažných po alarmující. Jedním z těch často ignorovaných je bolest hlavy. Přitom včasná diagnóza je velmi důležitá.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Leukémie je druh rakoviny, která postihuje tkáně, které jsou zodpovědné za tvorbu krve v těle. Nejvíce jsou postiženy bílé krvinky. Při leukémii se totiž tvoří málo zdravých bílých krvinek. Ty jsou v těle důležitou součástí obranných mechanismů organismu. Přitom příznaků, že u vás leukémie začíná, může být mnoho. Jsou ale málo specifické, často se přisoudí jinému onemocnění nebo nad nimi mávnete rukou. Máte-li jakékoli pochybnosti, vyhledejte lékaře. Jedině on může zjistit, co vás skutečně trápí.

Co se děje v těle při leukémii

Tělo, které onemocní leukémií, má abnormální produkci bílých krvinek. Ty se tvoří v kostní dřeni, tvoří se ale už poškozené, takže nejsou schopné chránit tělo. Jak rakovina postupuje, problémy začínají mít i červené krvinky a krevní destičky. V této fázi se už leukémie projevuje závažnou anémií a krvácením. Také se zvyšuje náchylnost k onemocnění.

Tyto příznaky neignorujte

U leukémie je důležitá včasná diagnostika. Proto se zaměřte na následující příznaky. Pokud u sebe některé objevíte, vždy je lepší je zkonzultovat s lékařem, i kdyby se o nic vážného nejednalo.

Skvrny na kůži

Načervenalé nebo fialové skvrny na kůži se nazývají odborně petechie. Obvykle se objevují ve skupinách na hrudi, zádech nebo rukou. Objevují se při poruchách krevního srážení a při poruše krevního oběhu. Nespleťte si je s kožní vyrážkou.

Bolest hlavy

Bolest hlavy je nejčastěji ignorovaný příznak nejen u leukémie. Zvláště výrazná je bolest hlavy u akutní leukémie. Tato bolest bývá závažná a dlouhotrvající. Proto, trápí-li vás bolest hlavy dlouhodobě, vyhledejte lékaře.

Muž trpící bolestí hlavy držící se hlavu iZdroj fotografie: Freepik

Bolest kostí a kloubů

Bolesti kostí a kloubů jsou příznakem mnoha jiných nemocí. V případě leukémie bolest způsobují vadné bílé krvinky, které se zde hromadí. Bolest bývá akutní a tupá, různé intenzity. Intenzita často souvisí s postiženou oblastí.

Oteklé uzliny

Postižení červených a bílých krvinek snižuje schopnost organismu bránit se infekcím. Zánětlivé procesy vedou ke zduření lymfatických uzlin, které se mohou projevovat i jako nebolestivé bulky normální, modré nebo fialové barvy.

Slabost a únava

Dlouhodobá slabost spojená s únavou je jedním z příznaků leukémie. Tím, že se sníží počet červených krvinek, tělo nedostává dostatek kyslíku a živin. Dochází k anémii a chronické únavě.

Unavená mladá žena s polštářem za hlavou iZdroj fotografie: Freepik

Porucha srážení krve

Jakékoli nevysvětlitelné nebo neobvyklé krvácení by vás mělo upozornit na problém. Postižení krevních destiček, které jsou zodpovědné za srážení krve, zvyšuje tendenci ke krvácení.

Horečka a infekce

Leukémie je charakteristická neschopností imunitního systému bojovat proti infekcím. To znamená, že lidé trpící touto nemocí bývají neustále nemocní, mají horečky a časté respirační nemoci. Důvod je ten, že změněné bílé krvinky brání těm zbylým v obraně.

Úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny

Stejně jako u jiných typů rakovin i při leukémii dochází k nevysvětlitelnému hubnutí. Jednak je to příznak nemoci, jednak je to vedlejší účinek nadměrné únavy a ztráty chuti k jídlu, která se během leukémie také objevuje. Existují ještě další doprovodné příznaky leukémie, se kterými se můžete setkat.

Jaké jsou vaše zkušenosti s leukémií?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články