Skutečný důvod tmavě žluté až hnědé moči, který není na škodu znát

Ve skutečnosti je odstínů moči o dost méně, a to ani ne deset. Některé z nich jsou důsledkem neobvykle zabarveného jídla či nápoje, jiné mohou posloužit jako varovný signál.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Klasická poučka zní: čím tmavší moč, tím více jste pitný režim za den, lidově řečeno, flákali. Naopak, pokud je vaše moč průhledná jako z křišťálově čisté studánky, nejspíš pocítíte nutkání poklepat sami sobě na rameno. Skvěle provedeno — nebo ne? Podle lékařky Avi Varma takový odstín značí spíše to, že jste to s pitným režimem přehnali a voda vámi jen prochází. Jaké barvy moči vlastně existují a kdy je třeba bít na poplach?

1. Moč, jak má být: Žlutá až jantarová

Cokoliv na škále od světlounce žluté až po tmavší jantarovou je považováno za typickou, zdravou moč. Za takové zabarvení moči může žlutý pigment zvaný urochrom. Čím více přes den pijete, tím více tuto látku ředíte, a to v konečném důsledku způsobuje světlejší odstín moči. Tmavší moč, pokud je stále žlutá, nemusí rovnou znamenat problémy. Nejdůležitější je to, že zůstáváte ve žlutém spektru. Dobrá práce, stačí spláchnout.

2. Moč růžová, červená, zelená nebo modrá

U zbylých barev duhy je to o něco složitější. Na vině může být jak to, co jste měli k obědu nebo co za prášky berete, ale taky potenciální zdravotní problémy. Z potravin vaši moč může zbarvit především řepa, rebarbora anebo borůvky (případ růžového a červeného odstínu) či eventuálně potravinářské barvivo (jako je například methylenová modř). Z léků pak jde třeba o antibiotikum rifampicin, dále indometacin, prometazin či suplementy s vitamínem B.

Růžové až červené zbarvení ale může způsobit i krev. Tomuto jevu se říká hematurie. Nejedná se o normální stav, ale o příznak. Mezi zdravotní problémy, které přítomnost krve v moči podněcují, patří zvětšená prostata, ledvinové kameny anebo nádory na močovém měchýři či právě ledvinách. Za namodralou, zelenou nebo dokonce fialovou močí můžete hledat infekci způsobenou bakterií Pseudomonas aeruginosa.

3. Moč oranžová nebo hnědá: Víc pijte

Ve většině případů není oranžově nebo hnědě zbarvená moč nic jiného, než způsob, jakým vám vaše tělo připomíná, že žít na jednom loku čisté vody se zkrátka nedá. Také se může stát, že to přeženete se cvičením; v tom případě je možné, že vaše moč chytne tmavě hnědý odstín. Panika není na místě. Do pár hodin by se barva měla vrátit do žluto-jantarového normálu. A stejně tak i v případě dehydratace.

I oranžová a hnědá moč ale může indikovat skryté zdravotní problémy. Jestliže oranžově zbarvenou moč doprovází světlá stolice, na vině může být žluč ve vašem krevním oběhu. Uniknout tam může, když správně nefungují játra anebo žlučovody. I tmavě hnědá moč může poukazovat na problémy s játry či na dědičné metabolické onemocnění zvané porfyrie. Na barvu vaší moči má (poněkud nepřekvapivě) vliv i žloutenka.

4. Když je vaše moč zakalená

Zakalená moč může být příznakem infekce močových cest, kterou poznáte i podle řezavého pocitu při močení. Na vině mohou být i problémy s ledvinami. V těhotenství je zakalená moč obzvlášť varovným signálem. Může totiž předesílat onemocnění jménem preeklampsie, což je nesprávné fungování placenty. Zakalená moč v kombinaci s bublinkami se pak nazývá pneumaturie a patří mezi symptomy poměrně závažných chorob, jako je například ta Crohnova.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Že se vaše moč jednou za čas zbarví do odstínu podzimního listí, je naprosto běžné. Svou moč primárně můžete brát jako indikátor dehydratace organismu. V případech méně obvyklých za barevnou moč můžou látky obsažené v lécích či potravinách. Pokud před spláchnutím zaregistrujete neočekávanou barvu a do 3 dní se vaše moč nevrátí do normálu, je vhodná konzultace s lékařem. Zakalená moč bývá často symptomem vážnějších problémů.

Kdy naposledy jste u sebe zaregistrovali neobvyklou barvu moči?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články