Zbavte se mozolů a popraskaných pat v pohodlí domova. Sáhněte po aspirinu, do 10 dnů se stará kůže sama odloučí

Popraskané paty jsou bolestivým problémem, se kterým se potýká značné množství lidí. Navíc paty ani nevypadají hezky. Lze se jich zbavit i bez využití drahých prostředků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedním z problémů pat na chodidlech jsou praskliny. Většinou se začínají řešit ve chvíli, až když se objeví. Přitom je třeba nohám věnovat pravidelnou péči. Nicméně, je-li již problém na světě, tak si vyžaduje včasný zásah. Jedná se totiž o docela závažný stav, který by mohl vést až k zavlečení infekce do prasklin. Lékařka Anna Lien-Lun Chien, MD se zaměřila na stárnutí pokožky a obecnou dermatologii. Praskliny na patách jsou nejen estetickým, ale hlavně zdravotním problémem, který se týká mladší i starší generace.

Proč praskliny na chodidlech vznikají

Důvodem k vytvoření bolestivých prasklinek na chodidlech je většinou suchá pokožka, dehydratace a nedodržování pitného režimu. Aby pokožka byla vláčná, potřebuje být vyživována vodou. Chodidlům nesvědčí studené počasí, příliš horká lázeň a používání vysušujících mýdel. Není dobré drhnout je za sucha. Na vině ale může být i diabetes, lupénka, těhotenství, stárnutí či časté chození naboso.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku prasklin

U diabetiků je třeba si na chodidla dávat obzvlášť dobrý pozor a pravidelně je promašťovat, nejlépe každý den. Diabetici mohou mít vlivem vysokého cukru nervy na chodidlech poškozeny, což vede k popraskání pat. Hlavní je zabránit tomu, aby se do prasklin dostala infekce. Také lidé s nadváhou mohou na popraskání pat častěji trpět.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kdo by si nepřál mít chodidla hladká a jemná?

Jaká je prevence popraskaných pat

U obézních lidí je třeba upravit hmotnost na optimální hodnotu, u diabetiků pravidelně sledovat hodnoty krevního cukru. Chodidla je třeba mazat hydratačními krémy, které dodají pokožce vlhkost a udržují ji vláčnou. Existuje i domácí léčba bolestivých prasklin na patách, ke které budete potřebovat běžně dostupné ingredience.

Aspirin a alkohol v hlavní roli

Pro přípravu domácího přípravku na ošetření pat budete potřebovat 10 tablet aspirinu nebo acylpyrinu a 250 ml 7% alkoholu. Tablety rozdrtíte, zalijete alkoholem, dáte do uzavřené nádoby a necháte stát po dobu dvou dní. Pak do vzniklé tekutiny namočíte vatový tampon, používaný jinak na odličování pleti, přiložíte ho na popraskanou patu, upevníte fólií a na to si nazujete ponožku.

Tento obvaz byste měli ponechat přes noc. Ráno pomocí pemzy odrhnete odumřelou pokožku na patách a natřete ji hydratujícím krémem. Do 10 dnů by vám tato metoda měla pomoci odstranit tvrdé mozoly na patách i praskliny.

Co na ztvrdlé paty používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články