Tmavá moč, bledá stolice a oteklé nohy patří mezi příznaky onemocnění jater. Jejich poškození je třeba léčit

Játra jsou velmi důležitým orgánem pro správnou funkci těla. Lékaři upozornili na několik příznaků, při jejichž zjištění by měl člověk jít ihned na vyšetření.

játra i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přesto, že játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, nejsou schopna se uzdravit zcela ze všeho. Jak vysvětluje internista Joe Soliman, MD,  specifické příznaky onemocnění jater závisí na stadiu a závažnosti diagnózy. Některé příznaky jsou však zřejmé a při jejich výskytu byste neměli návštěvu lékaře odkládat. Čím dříve je totiž zahájena léčba, tím větší je šance na úplné uzdravení.

Játra jsou sice schopna regenerace, jejich poškození je však třeba léčit

Játra jsou největším vnitřním orgánem, jsou velká asi jako fotbalový míč. Nacházejí se těsně pod hrudním košem na pravé straně. Játra oddělují živiny a odpadní látky, které procházejí trávicím systémem. Produkují také žluč, látku, která odvádí toxiny z těla a pomáhá při trávení.

Termín onemocnění jater označuje několik různých stavů, které mohou játra postihnout a poškodit. Pokud se onemocnění jater neřeší, může časem způsobit cirhózu (zjizvení), kterou játra sama již nedokáží opravit. Protože zdravou jaterní tkáň nahrazuje stále více zjizvené tkáně, játra již nemohou správně plnit svoji funkci, což může vést k selhání jater a rakovině jater.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co způsobuje onemocnění jater

Některým onemocněním jater můžete předejít tím, že si budete udržovat zdravou hmotnost a nebudete to přehánět s alkoholem, to jsou totiž dle dostupných výzkumů dva nejčastější rizikové faktory, které můžete ovlivnit. Dalšími častými příčinami jsou virová onemocnění, genetická predispozice a problémy s imunitním systémem, ty už však kontrolovat nemůžete.

Některé příznaky onemocnění jater jsou zcela jasné

Specifické příznaky jednotlivých onemocnění jater závisí na stadiu onemocnění a závažnosti diagnózy, ale hlavní a nejčastější z nich lze identifikovat. Jedná se například o žloutenku, tmavou moč a bledou stolici, otoky břicha a dolních končetin a zvětšenou slezinu. Svědění, nevolnost a zvracení, silná únava a změny chuti k jídlu mohou také signalizovat problémy s játry.

Játra jsou však pozoruhodně odolný orgán, který se dokáže regenerovat i po velkém poškození, ale jejich schopnost regenerace závisí na tom, jak chronické a trvalé poškození je. Zjednodušeně lze říci, že onemocnění jater se vyvíjí na škále od akutních tukových změn přes fibrózu až po progresivní cirhózu, a čím déle trvá, tím obtížnější je poškození zvrátit. Proto je vhodné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit hned, jakmile pojmete podezření, že by s játry mohlo být něco v nepořádku.

Jak dlouho obvykle otálíte s návštěvou lékaře?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články