Opravář jater ostropestřec: Chrání je před poškozením, pomáhá i léčit akné

Ostropestřec mariánský poznáte podle fialových květů a bodlinatých listů. Na konci léta se na něm urodí plody, které mají mimořádné účinky na lidské zdraví.

i Zdroj fotografie: Zeynel Cebeci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ostropestřec mariánský se v lidové medicíně běžně používá k očistě jater a žlučníku. Údajně ochrání játra před hadím uštknutím, alkoholem a dalšími jedy. Dietetička Helen West upozorňuje, že mnoho účinků ostropestřce byly potvrzeny vědou. I když je potřeba více výzkumů, už nyní si o jeho účincích můžete udělat jasnou představu.

1. Ostropestřec chrání játra

Ostropestřec se objevuje jako přísada v potravinových doplňcích, které slouží k podpoře léčby poškození jater. Jedná se o poškození, ke kterému došlo z důvodu nadužívání alkoholu, žloutenkou nebo rakovinou. Studie skutečně prokázaly, že se po konzumaci doplňků stravy s ostropestřcem jaterní funkce výrazně zlepší. Navíc se snížil zánět a poškození jater se zmírnilo.

2. Pomáhá ochraňovat nervovou soustavu

Ostropestřec má vliv na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, dokonce pomáhá zabraňovat snižování mozkových funkcí i preventivně. Ačkoli se na tyto stavy ostropestřec v lidové léčbě používá více než dva tisíce let, vědecké studie na lidech chybí. Vědci si nejsou jistí ani dávkou, kterou by musel člověk dostat, aby se dosáhlo léčebného účinku.

Hromádka plodů ostropestřce mariánského iZdroj fotografie: Pixabay

3. Ostropestřec zpevňuje kosti

Ostropestřec by mohl mít pozitivní vliv na osteoporózu. Při pokusech ve zkumavkách a na zvířatech bylo prokázáno, že ostropestřec pomáhá dodávat kostem minerály a zabraňuje úbytku kostní hmoty. Mohl by tak být dobrou prevencí nebo podpůrnou léčbou u žen po menopauze.

4. Zvyšuje produkci mateřského mléka

U kojících žen může ostropestřec zvyšovat produkci mateřského mléka. Pravděpodobně je to tím, že vytváří více hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mléka. Existuje pouze jediná klinická studie, která toto tvrzení podporuje, ale k oficiálnímu potvrzení je potřeba další výzkum.

iZdroj fotografie: Freepik

5. Ostropestřec pro krásu

Akné patří mezi zánětlivé kožní onemocnění. Sice bezprostředně neohrožuje váš život, ale kazí vzhled a negativně ovlivňuje psychiku. Ostropestřec má antioxidační a protizánětlivé účinky, takže se nabízí jako dobrá volba pro lidi s akné. Existuje dokonce studie, ve které doplněk stravy s ostropestřcem zmírnil příznaky akné u zkoumané skupiny lidí až o polovinu. Vyplatí se ale hledat příčinu, která za pupínky stojí. Akné může způsobit konzumace mléka, ale také špatná péče o pleť nebo stres.

Než si dáte ostropestřec

Doplňky stravy s ostropestřcem se považují za bezpečné. Přesto je třeba dávat si pozor, pokud trpíte alergií na rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Poradit se s lékařem před užíváním ostropestřce by se měly také těhotné ženy, osoby s cukrovkou a lidé, kteří jsou citliví na hormonální terapii.

Jaké jsou vaše zkušenosti s ostropestřcem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články