Zapalte 2 bobkové listy a během 5 minut se zbavte úzkosti, stresu i negativní energie. Nikdy však nepalte čerstvé, vždy sušené

Bobkový list je ten typ podceňovaného koření, které v momentě uvaření pokrmu okamžitě vytáhnete a vyhodíte. Jeho využití přitom přesahuje dál, než je jen dochucování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Již po tisíce let byl bobkový list hojně využíván pro tradiční a doplňkové lékařské postupy. Většinou se jednalo o rozdrcené listy, obklady z nich či tvoření esenciálních olejů. Je zde ovšem další využití, a to pálení bobkového listu, který produkuje kouř, jež údajně přináší řadu zdravotních výhod. Zde je pár informací od Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA o tom, jak si to můžete sami vyzkoušet a s čím vším vám pomůže.

Můžete si ulevit od úzkostí

Právě úleva od úzkostí je asi ta nejhlavnější výhoda pálení bobkového listu. Kouř z něj totiž obsahuje linalool, což je sloučenina, která se nachází například i v levanduli či mátě. A levandule, jak nejspíše tušíte, je také používaná k léčbě úzkostí. Celé to funguje na tom, že vdechování určitých vůní podněcuje čichové receptory ve vašem nose a ty následně komunikují s oblastmi mozku, které pomáhají s regulací emocí. Studie z roku 2010 přinesla uspokojivé výsledky v pokusu čichání linaloolu u myší.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podpořilo to u nich schopnost relaxace a snížilo úzkostné projevy. Myši se následně zdály býti méně agresivní a měly tendence se více sbližovat s ostatními členy svého okolí. Je ovšem třeba poznamenat, že ne na každého může mít linalool takový účinek. Zároveň nebyl v žádných pokusech použit pálený bobkový list, jednalo se čistě o výtažek z esenciálního oleje. Jestliže vám ovšem kouř z páleného bobkového listu voní, pravděpodobně na vás bude mít příznivý účinek.

Další možné výhody bobkového listu

Obecně mohou bobkové listy pomoci s řadou zdravotních problémů. Jedná se například o rány, které jste si někdy utvořili, záchvaty, rakovinu prsu, záněty všeho druhu, ledvinové kameny či diabetes druhého typu. Tradičně se bobkový list také používá pro poruchy trávení a další potíže v oblasti žaludku, horečky, artritidu, infekci či bolesti hlavy.

Kdy si dávat pozor na jeho použití

Zároveň existují případy, kdy je lepší se bobkovému listu vyhnout. Pokud jste někdy měli alergickou reakci na bobkový list v potravinách, není úplně nejlepším nápadem inhalovat jeho kouř. Zároveň, pokud vás čeká operace, tak dva týdny před jejím uskutečněním se jeho pálení opět vyhněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může totiž ovlivnit funkci vašeho centrálního nervového systému a to zejména s anestezií, která se při chirurgických zákrocích běžně používá. Jestliže máte astma či jakékoliv jiné respirační potíže, tak není dobrý nápad vdechovat jakýkoliv kouř, ne jen ten z bobkového listu. A co se týče těhotných a kojících žen, tak tady se vdechování kouře opět nedoporučuje.

Jak můžete pálit bobkové listy?

Nejprve se ujistěte, že vše bude probíhat v bezpečí, přeci jen budete pálit suché listí. Nejprve je potřeba vlastnit sušené bobkové listy, nikdy byste neměli pálit čerstvé. Můžete je zakoupit v obyčejném obchodě v sekci s kořením. Dále je potřeba použít nějakou ohnivzdornou misku, například popelník. Jeden konec listu opatrně zapalte sirkou či zapalovačem a jakmile plamen chytne, hned jej sfoukněte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Funguje to na podobném principu, jako vonné svíčky, je prostě potřeba, aby listy doutnaly, nikoliv hořely. Následně list vložte do ohnivzdorné nádoby a při hoření jej hlídejte. Otevřete okna, abyste si zajistili přísun vzduchu, jelikož vůně kouře může být až příliš intenzivní. Nechejte je doutnat okolo deseti až patnácti minut, v případě potřeby je znovu zapalte a sfoukněte, kdyby doutnat přestaly. Popel už jen opatrně zlikvidujte a máte hotovo.

Vyzkoušíte účinky pálení bobkových listů?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články