Průjem, plynatost, břišní křeče a bolest: Tak se projevuje rakovina tlustého střeva

Pokud na sobě pocítíte tyto příznaky, raději se vydejte co nejrychleji k lékaři. Mohlo by se totiž jednat o nebezpečnou rakovinu tlustého střeva.

Ilustrace umístění střev na kostře i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rakovina tlustého střeva je velmi nebezpečný typ rakoviny, který často končí smrtí pacienta nebo jeho trvalou invaliditou. Je proto důležité být na pozoru před typickými příznaky této nemoci, neboť čím dříve začnete s léčbou, tím pravděpodobněji se také vyléčíte. Nejčastěji mezi ně dle serveru MedicalNewToday patří zejména křeče a hubnutí, které přichází náhle a bez jakéhokoli důvodu. Objevit se mohou však i další symptomy.

Typické příznaky rakoviny tlustého střeva

Rakovina je obecně klasifikována jako jedno z nejnebezpečnějších onemocnění vůbec. Pokud se proto objeví, neměli byste na nic čekat a okamžitě vyhledat odbornou pomoc – na webu JakZdravě jsme také psali o radách onkologa, které jistě ocení každý pacient s rakovinou v těle. Mezi typické příznaky, kterými na sebe nemoc může upozorňovat, patří zejména: 

  • Křeče: Jedná se o běžné příznaky mnoha dalších břišních problémů, nejen rakoviny. Nikdy byste je proto neměli ignorovat, a to zejména pokud trvají dlouho a jsou velmi intenzivní.
  • Únava: Chronické pocity ospalosti a nulová energie během dne je další příznak rakovinného onemocnění, a to nejen co se týče tlustého střeva. Objevit se také může ztráta krve, jelikož červené krvinky nepřátelské buňky ničí a využívají je ve svůj prospěch. 
Bolest břicha iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakovina tlustého střeva se může projevit řadou nepříjemných potíží
  • Hubnutí: Zejména pokud zhubnete velmi rychle a náhle, měli byste zpozornět. Takový úbytek rozhodně není dobré ignorovat, neboť může odkazovat na řadu dalších nebezpečných onemocnění.  
  • Nepravidelnosti při vyprazdňování: Pokud se objeví výše uvedené příznaky, měli byste se zaměřit i na svou stolici. Rakovina často způsobuje problémy s trávením, a to zejména pokud postihla trávicí trakt. Pacienti mají nejčastěji problémy s vyprazdňováním. 

5 zdravotních komplikací, které způsobuje dlouhotrvající zácpa. Od zápachu z úst až po rakovinu tlustého střeva

Rakovina také dle lékařky Alana Biggers odčerpává energii a snižuje imunitu, takže se pacienti mohou potýkat velmi snadno s problémy, jako je nachlazení nebo chřipka. 

Jak se před rakovinou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články