Nebezpečná sůl: Způsobuje žízeň, nárůst krevního tlaku a zadržuje vodu v těle

Pokud jíte nadměrné množství soli, můžete se potýkat s řadou nepříjemných problémů. Hrozí i chronické bolesti hlavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli je sůl velmi užitečným minerálem, pokud to s ní příliš přeháníte, nečeká vás nic dobrého. Jak totiž uvádí lékař Miho Hatanaka, její nadměrný příjem přispívá k rozvoji řady nepříjemných problémů, a to včetně bolestí hlavy, suchosti úst a velkých otoků. Pokud na sobě tedy některé z těchto či dalších příznaků pocítíte, rozhodně je neignorujte a raději se podívejte na svůj pravidelný jídelníček. Nezapomínejte ani na pitný režim. 

Bolesti hlavy a vysoký krevní tlak 

Příliš mnoho soli může vést k nepříjemné bolesti hlavy, a to zejména v oblasti kolem čelního laloku. Je to proto, že nadměrné množství tohoto minerálu v těle poškozuje tepny a způsobuje, že mozek přijímá nesprávné množství kyslíku a krve. Pacienti tak mohou pociťovat například i letargii, zvýšenou žízeň a suchost úst a časté mdloby. Pomoci vám přitom v takovém případě nedokáže nic jiného než změna stravování. 

Sůl iZdroj fotografie: Freepik
Nadměrný příjem soli může přispívat k řadě nebezpečných problémů

Velmi nebezpečné riziko představuje sůl pro váš krevní tlak. Jakmile jí začnete jíst více, než je potřeba, může to začít tento faktor zvyšovat a spolu s ním také riziko nebezpečných onemocnění, včetně srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Tato skutečnost mimo jiné dle serveru MedicalNewsToday přispívá k poškozování tepen, což zhoršuje fungování celého kardiovaskulárního systému. Pacienti proto mohou pociťovat i bolesti na hrudi. 

Bobkový list zvládne mnoho, může pomoci na ledvinové kameny i špatnou paměť

Otoky a ledvinové kameny 

Mezi další typické příznaky nadměrného příjmu soli patří otoky po celém těle. Sůl totiž zadržuje vodu, tudíž se kvůli ní stáváte oplácanější a nebudete se cítit psychicky nejlépe. Dále tento minerál přispívá k tvorbě ledvinových kamenů, zejména kvůli nutnosti vylučovat vápník močí, což přispívá k hromadění nečistot právě v tomto párovém orgánu. To může mimo jiné způsobit další nepříjemné příznaky, jak jsme na JakZdravě již uváděli. 

Jak často jíte sůl vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články