Vypadá vaše pokožka přesně takto? Pak jde o velmi nepříjemný pásový opar

Pásový opar způsobuje virus, který ve vás spí po mnoho let od prodělání planých neštovic. U někoho se může projevit a způsobit nepříjemný pásový opar.

Muž držící se na hrudi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pásový opar způsobuje stejný virus jako plané neštovice. Pokud jste tuto nemoc prodělali, virus se uložil do vaší nervové tkáně, kde usnul. Tam se může skrývat neaktivní celé dlouhé roky, než se například při oslabení organismu aktivuje a projeví se jako pásový opar. Může se zdát, že jde o vyrážku, ale pásový opar se rozhodně nesmí brát na lehkou váhu.

Jak poznat pásový opar

Hlavním příznakem je bolestivá vyrážka v podobě puchýřků. Charakteristické pro ni je, že se objevuje pouze na jedné straně těla. Tato vyrážka je nepříjemná, bolestivá a může i silně svědit nebo pálit. Také se může na postižené straně těla objevit mravenčení nebo zhoršení citlivosti. Je to z toho důvodu, že místní nervy prodělávají virovou infekci.

Další příznaky pásového oparu

Kromě bolesti a následného výsevu puchýřků se mohou objevit doprovodné příznaky jako je silná únava, bolest hlavy, citlivost na světlo a vysoká horečka, jak potvrzuje i web Heatlhline. Proto na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. Nemusí se hned jednat o pásový opar, vyrážek existuje velké množství. Malý přehled nejčastějších kožních problémů připravila naše redakce v dřívějším článku.

Muž drbající se za krkem iZdroj fotografie: Freepik
Pásový opar silně bolí a následná vyrážka svědí i pálí zároveň

Pásový opar bez vyrážky?

Hlavním a prvním příznakem pásového oparu je bolest. Kde se objeví a jak silná bude se liší člověk od člověka. Ačkoli to není typické, může se objevit pouze bolest bez následného výsevu klasické vyrážky. Pokud se tato bolest projeví na místech, kde jsou uloženy životně důležité orgány, můžete se mylně domnívat, že volají o pomoc právě ony. Není to ale běžné, jak potvrzuje i web MedicalNewsToday.

Začne to jako jeden nevinný opar, končí to závažnými komplikacemi. Pásový opar je hojně podceňované onemocnění s fatálními důsledky

Ale nepanikařte. Všechny pupínky jsou hned pásový opar. Pokud si nejste jistí, máte vyrážku a další doprovodné příznaky, poraďte se s lékařem. On vám poradí nejlépe a nasadí rovnou i adekvátní léčbu. O domácí ani lidovou léčbu se v tomto případě nepokoušejte, abyste svůj stav nezanedbali. Využít lidovou léčbu můžete jako doplněk k léčbě od lékaře, obklady mohou ulevit od svědění, jak jsme na JakZdravě psali dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pásovým oparem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články