Pavoučí žilky se neobjevují jen tak, může jít o příznak ataxie

Vznik pavoučích žilek nemusí nutně znamenat nějaké vážné ohrožení. Neměly by se však brát na lehkou váhu, jelikož mohou být příznakem mozečkové ataxie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Telangiektázie neboli pavoučí žilky na sobě může pozorovat spousta lidí. Většinou jsou způsobeny rozšířenými žilkami, které na kůži poté způsobují nitkovité žilky, jenž na sobě mohou lidé pozorovat. Jedná se o jev, který nemá přesnou příčinu a mohou být důsledkem genetiky. Dle doktorky Cynthia Cobb však může být u některých lidí ohroženo jejich zdraví, jelikož tyto pavoučí žilky mohou být příznakem závažného onemocnění.

Pavoučí žilky mohou mít příznaky

Tvorba těchto pavoučích žilek může mít za následek velmi nepříjemné příznaky. Nejen, že například na obličeji mohou vypadat velmi nevzhledně, ale mohou je také doprovázet další symptomy, které mohou být velice nepříjemné. Mezi nejčastější příznaky patři bolest způsobená tlakem žilek na kůži, svědění či zmíněné červené skvrny nebo nitkovité vzory viditelné právě na kůži.

Telangiektázie mohou předpovídat nemoc

Vznik pavoučích žilek na lidském těle může mít pouze genetický původ či vzniknou následkem dlouhého pobytu na slunci. Občas je může doprovázet například krvácení z nosu. Pokud však trpíte některými z příznaků, je dobré navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Vznik pavoučích žilek totiž může znamenat cirhózu jater nebo mozečkovou ataxii. Obě dvě nemoci se řadí mezi závažná onemocnění a je důležité, aby byla včas odhalena.

Ataxie způsobuje nepříjemnosti

Mozečková ataxie může člověku nadělat spoustu neplechy během každodenního života. Mozeček je část mozku nacházející se částečně pod mozkem. I když nepatří mezi životně důležité části mozku, jeho poškození může vést k vážným následkům. Toto poškození může mít totiž vliv na rovnováhu člověka a jedinec s takto poškozenou rovnováhou může svými pohyby připomínat opilce. Při nadměrném pití alkoholu dochází také k poškození mozečku, avšak jen dočasně. Při ataxii mozečku se může jednat o nevratné poškození a velkou nepříjemnost.

stetoskop iZdroj fotografie: Pixabay

Dodržujte zdravou životosprávu

Skvělou prevencí proti vzniku pavoučích žilek je zdravá životospráva. I když člověk nemůže ovlivnit svou genetiku, může alespoň udělat maximum pro to, aby vzniku žilek předešel. Cirhóze jater lze předejít zejména tím, že se vyhnete konzumaci jednoduchých cukrů, alkoholu, tučných pokrmů. Zároveň do svého jídelníčku zahrňte více ovoce a zeleniny. Pravidelný pohyb v rámci alespoň krátkých procházek by v rámci vaší životosprávy také chybět neměl.

Máte na svém těle pavoučí žilky? Pokud ano, na jakých místech?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články