Pokud vás bolí nohy, záda či kyčle, viníkem může být obuv, kterou nosíte, ale i zanedbaná péče o nohy. Následující tipy a triky vám mohou pomoci od problémů a potíže zmírnit.
Nohy jsou pravděpodobně nejvíce namáhanou částí těla. Nesou celou vaši váhu při chůzi, běhu, cvičení či tanci. Péče o nohy je proto velmi důležitá. Jak vysvětluje Dr. Deborah Weatherspoon, bývalá vysokoškolská pedagožka v oboru ošetřovatelství, chodidla obsahují více než 50 kostí, přes 60 kloubů a celkem 200 různých svalů, šlach a vazů. Pokud se některá z těchto částí poškodí, může to vést k velké bolesti a omezení pohybu. Nohám však můžete snadno ulevit.
Chůze v podpatcích
Když často nosíte vysoké podpatky, jsou chodidla namáhána mnohem více, než když nosíte nízkou a širokou obuv. Noha je v nepřirozené poloze a musí se zapojovat jiné svalové skupiny. Je také vyvíjen velký tlak na plosku nohy, a není tedy divu, že vás nohy po dni stráveném v botách na vysokém podpatku bolí.
Existuje ale jednoduchý trik, který nohám uleví. Tento trik spočívá ve slepení třetího a čtvrtého prstu na noze. Tím se zmírní bolest a tlak na plosky nohou. Nejedná se o trvalé řešení, které by vyřešilo všechny problémy, ale na určitou dobu vám přinese skutečně velkou úlevu.
Další triky, jak přežít den na vysokých podpatcích
Pouhé slepení prstů vám pomůže vydržet v botách na vysokém podpatku déle, aniž by vás začaly bolet nohy, ale není samozřejmě samospásné. Nezapomeňte proto věnovat svým nohám náležitou péči, když si boty sundáte. Pomoci vám v tom může pravidelná masáž chodidel a lázeň například v zeleném čaji.
Zelený čaj má mnoho zdraví prospěšných účinků. Působí protizánětlivě a pomáhá zmírňovat bolesti a otoky nohou. Nohy tedy po náročném dni jemně namasírujte a vložte je na 15–20 minut do lázně s vlažným zeleným čajem, velmi se vám uleví.
Nezapomeňte se starat o své boty
Kromě péče o nohy je třeba věnovat pozornost i samotným botám. Zvláště v zimních měsících se boty snadno promáčejí. Pokud jsou vaše boty mokré a zapáchají, mohou být plné bakterií. Boty v takovém případě vycpěte starými zmačkanými novinami, vyschnou vám tak mnohem rychleji. Noviny totiž dobře sají a nasáknou všechnu vodu. Pokud jde o koženou obuv, je třeba ji vždy uchovávat mimo dosah přímého tepla. Nedávejte je tedy na topení ani přímo k němu.
Pokud budete dávat boty přímo ke zdroji tepla, budou vysychat zbytečně rychle, což může vést k tomu, že se boty po uschnutí rozlepí. Pokud vaše boty začnou opravdu zapáchat, může také pomoci výměna vnitřní vložky. Vhodné je též pravidelně používat dezinfekční spreje do bot a boty ošetřovat přípravky vhodnými na daný typ obuvi.
Důležitost správné velikosti a tvaru obuvi
Pokud vás často bolí záda nebo kyčle, může být příčinou problému vaše obuv. Nezapomínejte, že je nosíte každý den nespočet hodin, proto jsou vhodná velikost a tvar skutečně klíčové. Na toto téma bylo provedeno mnoho studií a výsledkem jedné konkrétní studie z roku 2002 bylo, že 72 % všech účastníků mělo špatnou velikost bot.
Správná velikost obuvi je nesmírně důležitá, jsou-li boty příliš malé a těsné, může to vést k trvalému poškození, například ke vzniku tzv. halluxů, tedy vbočených palců. Pokud si nejste jisti, zda máte správnou velikost, zajděte si do kvalitního obchodu s obuví, kde vám změří přesnou velikost a doporučí vhodnou obuv právě pro váš typ nohy. Nezapomeňte, že velikost obuvi se může v průběhu života také měnit.
Nepodceňujte pedikúru
Nemusíte chodit do drahých salónů, i jednoduché domácí ošetření může s vašimi nohami udělat zázraky. Pokud chcete jednoduchou proceduru, namočte si nohy do teplé vody a přidejte trochu mořské soli. To pomáhá snižovat bolest a předcházet infekci. Poté odstraňte odumřelou kůži (peeling). Po ošetření nebo před spaním nezapomeňte použít mastný hydratační krém – důležité je, abyste si před spaním oblékli také ponožky. Ráno bude kůže měkká a vláčná.