Zdravá pokožka je výhrou. Tvoří totiž obal okolo těla, brání vstupu bakteriím a nečistotám. Udržet si ji v co nejlepším stavu vyžaduje určitou péči.
Kůže je první linií obrany organismu před faktory, které působí z vnějšku. Sehrává důležitou roli proti vstupu patogenů, chrání před nadměrnou ztrátou vody a funguje i jako tepelný izolant. Kromě toho v kůži najdeme receptory dotyku, bolesti, teploty, tlaku a vibrací. Kůže se účastní produkce vitamínu D, látkové výměny i dýchání. Lékař Scott Hultman, MD, M.B. A se zabývá plastickou, estetickou a rekonstrukční chirurgií.
Kůže jako důležitá součást lidského těla
O lidské kůže se dá říct, že je takovým oknem do života člověka. Projeví se na ní dospívání v podobě akné, ale také stárnutí ve formě stařeckých skvrn a vrásek. Na pokožce je viditelný věk člověka i zdravotní stav. Ten ovlivňuje řada faktorů – genetika, hormony, nemoci, jako je například cukrovka. Některé faktory změnit nelze. Ale řadu vnějších faktorů ovlivnit můžete. Patří k nim přemíra slunečních paprsků, stres, nedostatek pohybu, dehydratace, kouření, užívání některých léků.
Dopřejte si zdravou stravu
Kosmetický průmysl vyrábí prostředky, které mají udržovat pleť hydratovanou, aby vypadala co nejlépe. Jenže krémy působí jen na povrchu pokožky, hlouběji nejdou. Zde proto přichází ke slovu správná výživa. Ta pomáhá zlepšit zdraví pokožky zevnitř.
Mango, rajčata, olivový olej
Výborným zdroje antioxidantů je mango. Pomáhá chránit v pokožce obsažený kolagen. Rajčata fungují jako prevence rakoviny kůže z důvodu expozice UV záření. Může za to jejich červené zbarvení. Předcházet příznakům stárnutí pomáhá olivový olej. Minimalizuje vrásky i tmavé skvrny.
Hořká čokoláda, zelený a bílý čaj
Zlepšit strukturu a funkci pokožky může konzumace hořké čokolády s obsahem minimálně 70 % kakaa. Flavanoly v něm obsažené snižují šupinatění pokožky, zvyšují hydrataci a podporují obranyschopnost před poškozením UV zářením. Zelený čaj má omlazující účinky a napomáhá hojení ran, léčbě lupů nebo lupenky. Bílý čaj má protirakovinné vlastnosti a chrání buňky před oxidačním stresem.
Snižte množství alkoholu a nestresujte se
Snížení příjmu alkoholu by mohlo snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Na pokožku má negativní vliv také stres. Možná jste si všimli, že před důležitou událostí se vám na obličeji vytvoří nevzhledný pupínek. Se stresem souvisí svědění kůže, vypadávání vlasů, šupinatá pokožka, nepříjemné pocení i vyrážka na rukou. Stres zvyšuje produkci kožního mazu, který blokuje póry. To zhoršuje projev akné.
Udržujte dobrou hydrataci pokožky
Vrchní vrstvu kožních buněk hydratují krémy. Zabránit suché, červené a svědivé pokožce lze i tak, že místo horké vody se budete sprchovat teplou. Omezíte používání drsných kartáčů a houbiček, které by mohly pokožku poškodit. Budete nosit oblečení z nedráždivých materiálů a do domácnosti si pořídíte zvlhčovač vzduchu.
Přestaňte kouřit a dopřejte si dostatek spánku
Pleť kuřáků nikdy nevypadá dobře. Je zažloutlá až našedlá a ztrácí svou přirozenou elasticitu. Vlivem špulení rtů se na obličeji vytvářejí typické vrásky. Přestat kouřit je to nejlepší, co můžete udělat. Pro zdravou pleť je potřebný dostatečný odpočinek. Zmizí tmavé kruhy pod očima a pleť bude působit svěžeji, když se hezky vyspíte.
Jakým způsobem o svou pleť pečujete vy?