Kdy je vhodné využít k ošetření peroxid vodíku? U velkých a čerstvých zranění je lepší se mu obloukem vyhnout - JakZdravě.cz

Kdy je vhodné využít k ošetření peroxid vodíku? U velkých a čerstvých zranění je lepší se mu obloukem vyhnout

Každý známe ošetření pomocí peroxidu vodíku u lékaře. Avšak nejen nemocnice používají peroxid vodíku. Využití této látky v tradiční medicíně je totiž běžné.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Peroxid vodíku je v lékařské praxi běžným lékem. Jedná se o silné antiseptikum. S jeho pomocí jsou dezinfikovány otevřené ranky a je zastaveno drobné krvácení. Chemická reakce, ke které dochází, když látka vstoupí do poškozené oblasti těla, zajišťuje nerušené oddělení nekrotické tkáně, zaschlých krevních sraženin a hnisavých výrůstků. Více o lidových lécích obsahujících peroxid vodíku se dozvíte v našem článku.
Formy uvolňování léku

Nejčastěji se pro lékařské účely používá 3% vodný roztok. Koncentrované složení peroxidu vodíku se nazývá perhydrol. Používá se zředěný jako antiseptikum nebo v čisté formě k dosažení bělícího účinku, například při změně barvy vlasů. Směs peroxidu a močoviny se nazývá hydroperit. Taková kompozice se vyrábí ve formě tablet. Kromě dezinfekčních vlastností má antibakteriální účinek. Alkoholický roztok peroxidu vodíku se používá jako ušní kapky.


iZdroj fotografie: Unsplash

Léčivé vlastnosti

V těle peroxid vstupuje do oxidačních reakcí, v důsledku čehož vzniká atomový kyslík. Díky nim dochází k zabarvení vlasů a eliminaci pigmentace kůže. Při požití látka obohacuje krev kyslíkem, urychluje metabolické procesy, normalizuje výživu buněk, obnovuje acidobazickou rovnováhu a funguje jako antioxidant. Díky těmto vlastnostem se peroxid vodíku a tradiční medicína spojily a jsou implementovány ve formě léčivých přípravků, které lze vyrábět a používat samostatně doma.

Ošetření peroxidem vodíku

V lidském těle se peroxid vodíku podílí na všech životně důležitých procesech: metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin. Roztokem jakékoli koncentrace je léčivý přípravek, jehož použití musí být podáváno opatrně, po konzultaci s lékařem a prostudování pokynů k použití. Jelikož se jedná o antiseptikum a antioxidant, je doporučováno použít peroxid pro léčbu hnisavých ran, zmírnění zánětu sliznic, zastavení všech druhů krvácení (kapilární nebo z nosu), při léčbě angíny a stomatitidy a při léčbě gynekologických onemocnění.


iZdroj fotografie: Unsplash

Ošetření ran

Peroxid vodíku neštípe, proto je zejména pro děti velmi pohodlný, dítě vůbec nepociťuje žádnou bolest. A barva roztoku, podobně jako voda, nezpůsobuje poplach. Ránu lze ošetřit tamponem navlhčeným zředěným peroxidem, pokud není rozsáhlá. Velká, čerstvá zranění se nedoporučují takto ošetřovat. V případě hnisavých ran se však jedná o účinnou dezinfekci, která pomáhá zabíjet bakterie.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 215 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
5 znamení zvěrokruhu se v roce 2022 doslova promění v magnet na peníze. Jste mezi šťastlivci, kteří si finančně polepší?
Události247
Video, kde těžce nemocný prezident Zeman podepisuje dokument o svolání Sněmovny, prozrazuje mnohé
VědaŽivě
Psychologický test: Jaký obrázek podle vás zobrazuje rodinu? Volba prozradí, zda bylo vaše dětství příjemné nebo si nesete traumata
adbz
Domácí směs ze 2 složek vydrhne roky nesmytelnou špínu z hrnců i pánví. Během 5 minut budou jako nové