Jak se zbavit pigmentových skvrn: Pomáhá přikládání čajových sáčků i rozemleté cibule, další možností je aloe vera

Pigment, který se objevuje na kůži, může být někdy nevzhledný a některé z nás může psychicky znepokojovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Melanin je zodpovědný za barvu pleti. Při poruše pigmentace kůže může dojít ke změně barvy kůže a na těle se tak mohou objevit tmavé skvrny. Lidé mají různé hladiny melaninu v kůži. To odpovídá za celkovou barvu kůže. „Pokud se na těle objeví tmavé fleky, jde o hyperpigmentaci. Ta může postihovat jen určitou část kůže, ale také celé tělo,“ říká Catherine Clark.

Domácí prostředky na pigmentaci

V některých případech mohou skvrny na kůži dobře reagovat na jednoduché domácí prostředky. Většina z nich obsahuje kyseliny a antioxidanty. Ty chrání a vyrovnávají pokožku. Dermatologové často používají kyseliny jako chemické peelingy. Patří mezi ně kyselina mléčná, kyselina citronová, kyselina glykolová a kyselina salicylová. Lze je nahradit právě domácími přípravky, které mají mírné účinky, ale pomáhají zlepšit vzhled hyperpigmentace. Jedním z takových prostředků je jablečný ocet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten obsahuje kyselinu octovou, která působí jako mírný chemický peeling. Polyfenoly obsažené v octu pak působí jako antioxidanty a pomáhají chránit kožní buňky. A jak jej používat? Ocet je třeba naředit 1 : 1 s vodou a nanášet na pigment dvakrát denně. Pak oblast opláchnout. Použít můžete také jogurt nebo mléko. Mléčné výrobky obsahují kyselinu mléčnou. Jogurt nebo mléko stačí nanést tamponem na tělo, nechat působit, pak opláchnout. Ideální je aplikovat také dvakrát denně.

Pomáhají i další obyčejné věci

Využít můžete také aloe vera, které obsahuje aloin. Čistý gel z aloe můžete nanést na pokožku na noc a ráno smýt. Pomůže také zelený čaj, který obsahuje kyselinu galovou a kyselinu ellagovou. Využijte vlhký sáček na skvrny a nechte ho působit několik minut. Pomoci vám může také červená cibule. Namelte ji a dejte do prázdného sáčku na čaj. Pak přiložte na pokožku a nechte působit. Přirozeně lze snížit pigmentaci také pomocí extraktu z lékořice a oblíbené jsou také listy z moruše. Ty stačí jen namočit a přikládat na pokožku.

Důležitá je opět zdravá a vyvážená strava. Ta by měla být bohatá na zeleninu a ovoce. Stejně podstatný jako jídlo je také pitný režim. Je třeba vypít alespoň 8 sklenic vody denně. Vnitřní výživa může zlepšit stav kožních buněk a zlepšit tón pleti i její texturu. Zvážit lze i užívání doplňků stravy. Pomáhá zejména vitamin C, vitamin B, vitamin E a omega-3 mastné kyseliny. Nezapomínejte také na důležitou ochranu pokožky před slunce. Nejde jen o pigmentaci, ale také o předčasné stárnutí pokožky nebo rakovinu kůže.

Jak řešíte pigmentaci pokožky? Trápí vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články