Jak se mění plodnost během života: U mužů je to snadné jako facka, u žen téměř raketová věda

Základní poučka, tedy to, že u žen plodnost v průběhu života klesá a u mužů zůstává stejná, je mnohem komplikovanější, než jste si pravděpodobně mysleli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se narodí holčička, má ve vaječnících přibližně 2 miliony vaječných buněk, které vznikly již během vývoje plodu. Jak vysvětluje zdravotní sestra se specializací na gynekologii Holly Ernst, PA-C, již během puberty některé z nich degenerují. I po tomto procesu zůstává mladým ženám přibližně 300 000 nebo více vaječných buněk. A v průběhu života jejich počet stále klesá. Mužům se naopak tvoří spermie stále nové. U obou pohlaví se však plodnost během života mění.

Nová vajíčka již tělo vytvořit nedokáže

Každý měsíc hormony v těle stimulují několik vajíček k dozrání, ale obvykle se uvolní pouze jedno z nich. Zralé vajíčko změní polohu a putuje do dělohy, kde čeká asi 24 hodin na příchod spermií. Pokud dorazí, může dojít k oplodnění, pokud ne, vajíčko z těla odejde. Zbývající zralá vajíčka, která se neuvolní, odumřou.

Odhaduje se, že během celého reprodukčního období ženy je pro početí dítěte vhodných pouze 450 vajíček. Na rozdíl od mužských spermií se počet vajíček v průběhu času snižuje. Klesající počet vajíček nakonec u žen způsobí menopauzu.

Co se děje v tělech dvacetiletých žen

V tomto věku mají ženy už jen asi 100 000-200 000 vajíček. Kde jsou ty miliony? Nebojte se, zbývající vajíčka jsou kvalitní a dostatečně dobrá k otěhotnění. Toto období je pro ženu nejlepším obdobím pro reprodukci, protože má 75 % šanci, že otěhotní do jednoho roku od zahájení snažení. Na konci třetího desetiletí života plodnost klesá.

iZdroj fotografie: iStock

K jakým změnám dochází ve třiceti letech

Jak jsme již výše zmínili, počet vaječných buněk se s věkem snižuje. Ženy jich během jednoho cyklu ztratí asi 1 000. Po třicítce je vajíček sice stále dostatek, problémem však začíná být jejich kvalita. Vajíčka mohou začít vykazovat chromozomální problémy. Šance na otěhotnění do jednoho roku od prvního pokusu se snižuje na 54 %. V tomto věku je riziko potratu nebo narození dítěte s genetickou vadou mnohem vyšší než o dekádu dříve.

Co se děje po dosažení 40 let věku ženy

Po čtyřicítce se neplodnost u žen rychle zvyšuje. Vajíčka degenerují a jejich stav je často poměrně špatný. V tomto věku je také velká šance na početí dítěte s Downovým syndromem. Když v těle ženy zbývá přibližně 15 000 vaječných buněk, začíná proces menopauzy.

Mužská plodnost v průběhu života

U mužů to není zdaleka tak složité jako u žen. Jsou totiž schopni neustále doplňovat zásoby spermatu. Plodní jsou tedy mnohem déle než ženy. Navzdory poklesu plodnosti v pozdějším věku tak mohou muži stále počít děti, a to až do věku 60-70 let.

Nezdravý životní styl se však na kvalitě spermií bohužel také významně podepisuje. Závislost na alkoholu, kouření nebo užívání drog může ovlivnit množství i kvalitu spermií. Navíc již ve věku 30 let mohou muži produkovat abnormálně tvarované spermie. Takový proces může u plodu způsobit genetické problémy. Nové výzkumy navíc opakovaně potvrzují, že spermie jsou náchylné k poškození způsobenému moderními bezdrátovými technologiemi. 

V jakém věku jste měli své první dítě?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články